Chcete se naučit nový jazyk úplně od základů nebo jste lehce pokročilí a chcete se zlepšovat? Při učení jazyka neexistuje žádná jednoduchá formule, která by fungovala na všechny stejně. Jazyky jsou velmi komplexní a k jejich pochopení a zapamatování máme každý jiné vlohy. I tak je ale pár triků, jak se učit jazyky efektivněji a tím pádem i rychleji.

Slovíček je tolik, která vybrat?

Hned na začátku si položte jednoduchou otázku: ,,Proč se chci tento jazyk naučit?“ Pokud je to například na nějakou stáž v zahraničí, sepište si seznam slovíček z oboru, kterému se budete věnovat. Ze začátku nemá cenu, abyste se zbytečně zpomalovali něčím, co nebudete potřebovat. Pro pozdější obohacení slovní zásoby jsou vhodná pro vás méně známá slovíčka. Do základu jsou ale nejdůležitější ta, která budete používat na denní bázi.

Využívejte, co umíte, naplno

Asi každý, kdo se někdy učil cizí jazyk, vám dá stejnou radu. Mluvte, mluvte a zase mluvte. Vaše komunikační schopnosti se nebudou posouvat, pokud je nebudete plně využívat. Je rozdíl mezi aktivní a pasivní slovní zásobou. Nebudete-li se snažit mluvit, ta aktivní bude velmi slabá, ať už máte pasivní jakoukoli. Člověk, který zná jen pár základů, se ve výsledku může domluvit lépe než člověk, který má velkou zásobu, ale nevyužívá ji aktivně.

Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo by si s vámi povídal v cizím jazyce, můžete si zaplatit soukromého lektora. Ten se vám bude věnovat a naučí vás to, co potřebujete. Další možností je cesta do zahraničí. Není lepší příležitost pro využití cizího jazyka, než když jedete do zahraničí. Odkázaností sami na sebe se naučíte plynule konverzovat. Nebojte se toho, při nejhorším se domluvíte „rukama nohama“.

Ne všichni samozřejmě disponují takovým finančním rozpočtem, aby se z ničeho nic sbalili a na 2 měsíce odjeli do zahraničí. Bohužel tak přichází i o velmi cenné zkušenosti. Nejspíš nám dáte za pravdu, že si nejlépe zapamatujete to, co prožijete. Pokud je toto váš případ, mohla by vám pomoci půjčka na účet. Rozšíříte si tak možnosti použití jazyka v praxi.

Buďte trpěliví

Žádný učený z nebe nespadl. Nevzdávejte se a nelamte nad novým jazykem hůl předčasně. Způsob učení, kdy nasednete v Praze do letadla, během letu něco posloucháte a na ostrově už mluvíte plynně jazykem domorodců, nikdo zatím neobjevil. Snažte se proto učení věnovat čas každý den a výsledky se dostaví.

Jsi 825. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail