Znáte ho jistě důvěrně, ale nebojte – pořád je co objevovat. Pokud jste jednou ochutnali extra panenskou variantu olivového oleje, víte, že jste otevřeli pomyslnou Pandořinu skříňku. Teď už se těch neotřelých chutí a vůní snad nikdy nenabažíte! Vychutnejte si ho i v řeckém provedení, neboť právě odtud se šířil do celého světa. Antický Řím jej znal také důvěrně, ale jsou to právě helénské ostrovy, které vyšlechtily výborné odrůdy a mají po staletí punc jedinečnosti. Necháte se překvapit novými tóny v chuti tohoto v pravém slova smyslu výběrového likéru bez kapky alkoholu?

S olivami si zaděláváte na duševní pohodu

Co se vám vybaví, když se řekne olivový olej? Jistě to bude spoustu zdravých receptů, které jsou v první řadě poměrně lehce stravitelné – nejen díky použití této suroviny – a pozor, platí to i pro řadu smažených nebo grilovaných jídel. Teď už si jen vybrat, co si dáte dobrého. Zelenina nebo rybí maso? Těstoviny nebo dokonce vanilková zmrzlina, se kterou si olivové produkty také výborně rozumějí? Repertoár je skoro až neomezený a v mnoha směrech záleží také na fantazii kuchaře. Vždyť trochu experimentů s kuchařskou čepicí na hlavě rozhodně ničemu neuškodí. A jaký olej si vlastně zvolit?

Prosperita, tradice, chuť objevovat nové věci. Přesně to je olivovýolej Five z prosluněných plání řeckých, konkrétně tedy Lakonie! Vždyť pověst jej předchází a originální etiketa vás nenechá na pochybách, že jde o něco hodně zajímavého. Skleněná lahvička, která je tak bílá, jako domky v řeckých vesničkách, které se na vás usmívají už z paluby mořských lodí. Ovocná chuť a velmi výrazná vůně, to jsou základní přednosti tohoto oleje pocházejícího z proslulé odrůdy Koroneiki. Tu znají všichni kuchaři, kteří mají s olivovým olejem co do činění. Bylo by to jako neznat například OlympiakosPireus, což by byl pro zemi evropských šampionů ve fotbale z roku 2004 obrovský hřích.

Trošku inspirace je zcela namístě

Nevíte už, co doma vařit? Máte rozmazlené děti, které jen tak něco nedají do pusy? Potom se zkuste lehce inspirovat, recepty vám možná napoví, co by bylo pro zítřejší oběd to pravé ořechové. Nebude to hezký dárek pro vaše blízké? Vždyť je jasné, že láska prochází žaludkem. A proč si neochutit den něčím výborným a současně jednoduchým na přípravu, když jste unavení z práce?

Jsi 2221. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail