Hodně diskutovaná otázka poslední doby je studium dvou či více jazyků současně. Stává se z toho trend, který bohužel stále končí pro více než 50 % studentů neúspěšně – ztrátou motivace a odstoupení od svých předsevzetí. Je dobré jazykové kurzy kombinovat? Zeptali jsme se na zkušenosti lektorů i samotných studentů a přinášíme Vám jejich podnětné názory.

Zkušenost lektorů

Nejeden student by se rád vrhl na učení se jazykům z nuly na sto. Může mít studium více jazyků současně nějaké výhody a být efektivnější? Lektor Martin, který v naší jazykovce učí kurzy němčiny už od jejího založení, říká: „Samozřejmě to není nemožné. Když se však student soustředí pouze na jeden jazyk, má větší předpoklady k tomu, že bude úspěšný.

Když svou pozornost soustředíte na dva jazyky najednou, pokrok je pomalejší. Rychlost při studiu se snižuje s počtem studovaných jazyků, což často vede ke ztrátě motivace. Student jednoduše nevidí tak rychle svůj pokrok a tak má často tendence svou snahu vzdát,“ dodává Martin.

„Pro některé studenty je naopak učení se více jazyků najednou výzvou,“vyjadřuje se k otázce Veronika, jejímž předmětem v naší škole je pomaturitní studium němčiny. „Je pravda, že při učení se jednomu jazyku se lépe soustředíte a máte na studium více času, ale už jsem učila spoustu studentů, kterým vyhovovala třeba podobnost dvou jazyků a učilo se jim, taky díky možnosti srovnávání těchto jazyků, rychleji.“

Jazyková škola Brno PELICAN nabízí pomaturitním studentům k jejich studiu druhý jazykový kurz zdarma. Můžeme tak sledovat v přímém přenosu, jak se naši studenti „poperou“ s učením se dvěma jazykům zároveň.

Je pro nás potěšující, že více než polovina studentů skutečně odchází po ročním kurzu s dvěma získanými certifikáty zároveň. Je to skvělá vizitka pro naši školu a zejména pro naše lektory, kteří potvrzují, že jejich výukové metody jsou efektivní a zábavné a studenti při nich neztrácejí svou motivaci.

Zkušenost studentů

V naší škole není výjimkou, že naši studenti studují více jazyků zároveň. Jak již bylo řečeno, je to specifické zejména pro pomaturitní studium, kdy studenti využívají možnosti zdokonalit se během jednoho roku ve dvou jazycích v rámci jedné ceny. I v případě veřejných kurzů však najdeme odvážlivce, kteří se věnují více jazykům zároveň.

Pan Petr není žádný troškař a je zatím rekordmanem u PELICANa. Učí se totiž jazyků hned šest, z toho dva studuje na naší škole. „Ač se to může zdát jako bláznovství, vyhovuje mi učit se více jazyků zároveň.

Mám v tom systém. Jazyky, které považuji za stěžejní, se učím obden ve škole PELICAN – jsou to kurzy němčiny a angličtiny. K tomu každé 3 měsíce studuji jiný jazyk (italštinu, španělštinu, francouzštinu a ruštinu) – tyto jazyky po tříměsíčních intervalech měním. Neustále tak přicházím do styku se všemi těmito jazyky.

Je to o disciplíně. Slovíčka vytahuji v šalině po cestě do práce a v rámci odpočinku sleduji filmy v daných jazycích. Samozřejmě je důležité, aby Vás jazyky bavily. Pro mě je to vlastně koníček, dělám to rád, jinak máte pravdu, že bych se z toho mohl pomátnout!“ směje se Petr, kterému PELICAN, milující jazyky, neskutečně fandí!

O svůj názor se podělila i studentka Ema, která navštěvuje pomaturitní studium angličtiny a k němu studuje ještě kurz španělštiny. „Jestli se mi to plete? To asi ne, protože se jedná o dva naprosto odlišné jazyky, což by asi bylo jiné, kdybych si vybrala třeba kombinaci italštiny a španělštiny.

Navíc jsem už základy španělštiny měla, takže v hlavě už něco mám. Občas večer doma sedím a nevím, do kterých slovíček se pustím dřív. Pak si ale vzpomenu na Palackého a na to, že ovládal 11 jazyků a musím se svým problémům se dvěma jazyky smát,“ říká vesele Ema. „Navíc ráda cestuji, což je asi tou nejlepší motivací,“ dodává.

Ať už studujete jazyky dva jako Ema nebo jazyků šest jako Petr, vždy to znamená, že máte silnou motivaci. Jste flexibilní a Vaše schopnosti time-managementu jsou na skvělé úrovni. Znamená to, že máte disciplínu a dobrou schopnost plánování svého času.

Neváhejte se proto na naši jazykovou školu v centru Brna obrátit, ať už v případě potřeby poradit se s výběrem správných výukových materiálů nebo s výběrem studovaného jazyka. Od toho jsme tady pro Vás!

Jsi 4840. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail