Koncert: Zazní skladby z českých muzeí a archivů
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Koncert 25.11.2020 s názvem „Rozeznělé rukopisy“ oživí tvorbu českých hudebních skladatelů a básníků 18. a 19. století, která zapadla na archivní dno, kde zůstala po staletí neslyšená. Nejde přitom o žádná „béčka“. Naopak. Jejich životní dílo patří do kánonu české hudby a literatury. Také samotný fakt nalezených opisů svědčí o určité dobové popularitě, a je proto spíše dílem náhody, že právě tyto skladby upadly v zapomnění.
Nejstarší hudbou, která na koncertě zazní, jsou dvě smyčcová tria Jana Křtitele Vaňhala (1739-1813). Rukopisy těchto trií, která jsou součástí šestidílného souboru „Aria I-VI“, se sice dochovaly v několika opisech, není však známo, že by byly dosud vydány tiskem, a tak své místo tria nenašla ani v koncertních programech. Nyní tedy poprvé uslyšíme trio I a VI v podání houslistů Matouše a Jana Pěruškových a violoncellistky Kristiny Vocetkové.
Ve druhé části programu se přeneseme do druhé poloviny 19. století a v podání sopranistek Anežky Hergeselové, Viktorie Dugranpere, altistek Moniky Jägerové, Michaely Králové a klavíristy Jana Duška vyslechneme vokální tvorbu tří skladatelů. Zazní čtyřzpěv pro ženské hlasy “Srdéčko” Aloise Strébla (1837-1906), jako jediná z uváděných tato skladba vyšla již roku 1910 tiskem. Dále se v netradiční roli, a totiž jako skladatel, představí básník Karel Jaromír Erben (1811-1870), z jehož tvorby zazní zhudebnění jeho vlastní básně „Horal Čech“ pro zpěv a klavír. Převažovat bude vokální tvorba Antonína Vojtěcha Horáka (1875-1910), hudebního pedagoga, skladatele a dirigenta. Horák byl žákem Ondřeje Horníka a Zdeňka Fibicha a ve své tvorbě se zaměřoval na zhudebnění vrcholných děl soudobé literatury. Proslavil se především dvěma operami „Na večer Bílé soboty“ (1898) a „Babička“ (1900) uvedenými v Národním divadle. Nyní si připomeneme jeho písňovou tvorbu: díky rukopisům nalezeným v archivu muzea v Kolíně se ve skladbách „Dceřina kletba“, „Devatero písní“, „Jepice“ a „Mysliveček“ rozezní básně Karla Jaromíra Erbena, Jaroslava Vrchlického a Josefa Václava Sládka.
Pořadatelem koncertu je společnost SuperNoty s. r. o., která provozuje stejnojmenný internetový portál www.supernoty.cz pro prodej not. Ačkoliv se SuperNoty orientují především na současnou populární hudbu a věnují se zejména přepisu českých písní do zpěvníkového formátu, jejich žánrový záběr a oblast působnosti je o něco širší. Za uvedením tohoto koncertu stojí spolupráce SuperNot se Středočeským krajem, který také podpořil digitalizaci hudebnin uložených v muzejních institucích, jež zřizuje. V rámci projektu se uskutečnil přepis vybraných rukopisů z regionálního muzea v Českém Brodě a část sbírky muzea v Kolíně do notačního programu a jejich následné digitální vydání.
Hudba zde ale není od toho, aby ležela roztříděná do kuliček na notovém papíře, a je proto dobře, že se podařilo projekt dotáhnout do konečné fáze, kdy můžeme oživit kus zapadlé historie a vyslechnout si staronové hudební kusy.
Koncert se odehraje ve středu 25.11.2020 od 19:30 hodin prostřednictvím živého vysílání on-line zde. Aktuální informace můžete také sledovat ve facebookové události Rozeznělé rukopisy – koncert.
Jsi 969. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář