Pardubický rodák Martin Došek je kreativní ředitel agentury MAXX Creative a zároveň uznávaný umělec v oblasti koláží. Koláže jsou surrealistickým uměním, kdy vybraným věcem odebere autor její původní identitu a vtiskne identitu novou, s novým příběhem. 

Martin Došek se kreativními kolážemi zabývá již od svých dvaceti let. Jak sám prozradil, koláži se věnuje, protože je zcela svobodná. “Hraju si,” říká s tajemným úsměvem, kterým avizuje a zároveň stvrzuje nechuť jakkoli komentovat svoji tvorbu. Každá jeho koláž působí jako střih klipu k písni, film puštěný v čase najednou nebo velmi přesná vzpomínka na půlnoční sen. Společným znakem je defilé  žen, respektive jejich absolutní adorace při absenci mužů (vyjma svatých) a vnořuje nás do fantastických představ a snů. Přes nalepené obrazy následně maluje a píše. Jeho díla nejsou pop-artovou dekoláž, ale pravá a poctivá surrealistická oldschoolová obsese.

První Doškova výstava byla roku 1993 v Pardubicích v knihkupectví Helios. Hranice rodného města překročil v roku 2002 výstavou v chrudimské galerie ARTEGO a následně už jeho věhlas sílil. Jeho koláži měli možnost obdivovat návštěvníci výstav v Mexiku (PASTE UP!), v Benátkách, Berlíně i Soluni.

Dosavadním vrcholem Doškovi tvorby jsou tři po sobě jdoucí účasti (2018, 2019 a 2020) v galerii KAOS – international festival of modern collage ve Slovinsku.

Pokud Vás tyto umělecké koláže zaujaly, navštivte autorovi oficiální stránky martindosek.com s kompletní galerií, nebo ho sledujte na sociálních sítích.

Ukázky koláží

Jsi 1239. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail