Poslední dubnovou sobotu probíhá po celém světě Mezinárodní den sochařství (International Sculpture Day). Jeho organizátoři si kladou za cíl zvýšit povědomí o tomto oboru a ocenit přínos umění v rozvoji veřejných prostor. V Česku je pak největším propagátorem instalací ve veřejném prostoru celoroční projekt Sculpture Line, který letos v červnu zahájí svůj 10. ročník. Právě u příležitosti Mezinárodního dne sochařství se tým Sculpture Line pro pobavení a odlehčení zeptal umělé inteligence, jak by nejslavnější sochy historie vypadaly v Česku.

Na obrázcích například stojí slavná egyptská Sfinga vedle moravské vesnice, Socha svobody se tyčí nad Vltavou nedaleko Pražského hradu a věhlasný Michelangelův David je postaven hned vedle hospůdky, která je podle umělé inteligence typická pro Česko.

„Na vystavování instalací ve veřejných prostorech mám rád, že umělci, se kterými spolupracujeme, vždy posouvají hranice fantazie a vytvářejí díla, která bych si často ani nedokázal přestavit. Umění patří lidem a vyvolává emoce, které žádná umělá inteligence nedokáže nahradit. Přesto se můžeme u jejích výtvorů pobavit. A kdy jindy než na Mezinárodní den sochařství,“ usmívá se Ondřej Škarka, zakladatel instituce Art Lines a projektu Sculpture Line.

10. ročník odhalí instalaci Jana Kaplického

Letošní ročník projektu Sculpture Line zahájí v červnu odhalení instalace Jana Kaplického s názvem Acquae, která byla po 20 letech znovuobjevena v italském Miláně. Objekt byl před dvěma dekádami vystaven v rámci festivalu Triennale di Milano a během 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Od té doby byl před veřejnosti ukrytý.

Během uplynulých let se Sculpture Line rozšířil a z pražského festivalu se stal mezinárodní projekt, do kterého se zapojili autoři a instituce například z Argentiny, Chile, Brazílie, Vietnamu nebo Číny. V rámci Sculpture Line přímo v České republice vystavovaly nejenom desítky známých autorů z Česka (mimo jiných Michal Gabriel, Alexandra Koláčková či Lukáš Rais), ale svá díla představili veřejnosti i oceňovaní sochaři ze zahraničí jako Anthony Cragg, Liu Ruowang či Jörg Plickat.

Obrázky byly vygenerovány pomocí nástroje Midjourney.

O Art Lines

Společnost Art Lines je zastřešující institucí pro poskytování služeb napříč kreativními akulturními odvětvími. Zaměřuje se zejména na podporu umělecké činnosti profesionálních a začínajících mladých umělců, dále na podporu vzdělávání v umělecké oblasti a dalších kreativních odvětví. Svým klientům poskytuje společnost Art Lines poradenství i zprostředkování investic do umění a zajišťuje i odbornou správu soukromých sbírek. Mimoto se zabývá také uměleckým výzkumem, nabízí podporu grantové a projektové činnosti. Art Lines je současně organizátorem výstavních projektů v prostoru Art &Event Pointu Černá Labuť, projektu Sculpture Line a provozovatelem neziskové organizace Linky umění. 
WEB: artlines.cz

Jsi 68. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail