Pomocní andělé – to je název výstavy a zároveň i samotného souboru dokumentárních fotografií Jany Mašterové. Černobílé snímky zachycují zaměstnance pomocného personálu novoměstské nemocnice při jejich každodenní péči o pacienty.

Autorka fotografií svým souborem poukazuje na práci, která je pro nás samozřejmá, a zaměřuje se na ty, kteří ji vykonávají, ale jsou často „neviditelní a ve výčtu zaměstnanců téměř vždy na posledním místě,“ jak sama říká a dodává: „Měla jsem možnost pozorovat tyto lidi při každodenních činnostech a myslím, že si zaslouží naše velké díky za svoji práci. Za práci, která není náležitě oceněna, ale která je nesmírně důležitá.“

Výstava, kterou ve čtvrtek 20. října krátkým úvodem zahájil oceňovaný fotograf a pedagog, profesor Jindřich Štreit, je ve vstupním pavilonu chirurgických oborů volně přístupná až do 25. listopadu.

S fotografiemi, možná nečekaně plnými pohybu a akce, dokonale souzní jejich neobvyklé umístění – zavěšené v prostoru před prosklenou stěnou a prosvětlené slunečním svitem získávají ještě přidanou hodnotu.

Jana Mašterová žije v Novém Městě na Moravě a v současné době dálkově studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Toto téma si zvolila pro svoji klauzurní práci, ovšem fotografie byly oceněny i mimo školu – Pomocní andělé se umístili na 1. místě v kategorii Každodenní život na letošním ročníku mezinárodní soutěže Slovak Press Photo.

Část souboru je aktuálně k vidění také na festivalu fotografie Prague Photo.

Více o autorce a její tvorbě najdete na www.janamasterova.com

Jsi 318. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail