Ve Francii našli ztracený román Françoise Saganové, česky ho v letošním roce vydá nakladatelství LEDA.

Francouzské nakladatelství PLON vydalo koncem září dvousetstránkový románový příběh Les Quatre Coins du coeur (Čtyři údery srdce), který v pozůstalosti Françoise Saganové objevil její syn, známý fotograf Denis Westhoff.

Françoise Saganová

Podobně jako autorčin skandální a slavný debutový román Bonjour tristesse (Dobrý den, smutku), který Saganová napsala ve svých sedmnácti letech, představuje i objevený rukopis sarkastickou sondu do prázdného života vysoké buržoazie. Vyprávění sleduje vznik a zkázu neobvyklého milostného trojúhelníku, jehož základ tvoří syn význačného agropodnikatele Ludovic Cresson a jeho intrikánská, nepříliš kultivovaná manželka. Ludovic přežije (podobně jako svého času Saganová) vážnou autonehodu – a když se pak vyrovnává s jejími následky, propadne milostnému vztahu s matkou své ženy.

Francouzská média román Les Quatre Coins du coeur oceňují, například deník Le Monde s nadšením chválí jeho humor, přesné a provokativní postřehy i „saganovsky“ projasněný styl. Vyskytly se i kritičtější názory, i ty se ale shodují, že Saganová v tomto románu vytvořila podobně sugestivní atmosféru jako ve svých nejlepších knihách.

Nakladatelství LEDA připravuje český překlad knihy k vydání na podzim letošního roku.

Françoise Saganová (1935-2004) napsala dvacet románů, tři svazky povídek, devět her, dvě životopisná díla a několik nebeletristických knih o lidech, místech a věcech, které si zamilovala. Mimořádná celospolečenská odezva, kterou vyvolal její debutový román, ji natrvalo zapsala do srdcí francouzských čtenářů a proslavila ji po celém světě.

Jsi 679. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail