Jistě už dávno není pochyb o tom, že znalost cizích jazyků je jednou z nejdůležitějších kompetencí pro život v 21. století. S cizími jazyky se setkáváme prakticky na každém kroku, a schopnost jim porozumět nám může velice usnadnit život. Jazyková škola Brno celoročně chrlí desítky, ba stovky nabídek jazykových kurzů, navzdory tomu je však stále velké množství lidí, kteří se v této oblasti nijak nevzdělávají. Nepatříš náhodou mezi ně?

Když se potenciálních studentů ptáme na to, co jim brání chodit do kurzů cizích jazyků, ať už se jedná o firemní jazykové kurzy, klasické jazykové kurzy nebo pomaturitní studium jazyků, dostáváme od nich vlastně stále tytéž odpovědi. Posvítili jsme si tedy na pět nejčastějších výmluv, se kterými se můžeme v souvislosti s jazykovými kurzy setkat. Tak schválně, poznáváš se v některé z nich?

„Nemám na to čas.“

Zní Ti tato věta povědomě? Možná i Ty patříš mezi osoby, které jsou stále v jednom kole a při představě jakékoliv činnosti navíc jim běhá mráz po zádech. Z toho důvodu se nejspíš nepovažuješ za právě ideálního kandidáta pro studium jazyků. A přitom možná i tušíš, že by se Ti nějaké ty kurzy angličtiny nebo němčiny hodily jako sůl.

Naštěstí pro Tebe dnes už jazykové školy často vycházejí vstříc i velmi zaneprázdněným uchazečům a vypisují kurzy také na méně obvyklé hodiny, jako je brzké ráno nebo večer. Pro jedince s nepravidelným denním rozvrhem jsou pak optimální volbou individuální kurzy. Do těch můžeš docházet vždy jen tak, jak se Ti to hodí, pochopitelně po předchozí domluvě s lektorem. Tak co, ještě pořád se budeš na nedostatek času vymlouvat?

 „Je mi to k ničemu.“

Bydlíš a pracuješ v České republice, Tvoje rodina i přátelé hovoří česky, a k přežití každoroční dovolené Ti stačí vědět, jak anglicky pozdravit a poděkovat. Znalost cizích jazyků k životu vlastně ani nepotřebuješ, tak proč by ses je měl učit? Pro odpověď se stačí jen rozhlédnout. Cizí jazyky, a to nejen angličtina, nás obklopují prakticky pořád.

V médiích, na internetu, na reklamních letáčcích, na menu v restauracích, nebo na návodech k použití u výrobků z dovozu, to jsou všechno místa, kde vám znalost byť jen základů cizího jazyka může velmi usnadnit život. Nebo Ty snad chceš zůstat závislý na tom, jestli se zrovna najde někdo, kdo bude ochotný Ti inkriminovaný text přeložit?

„Jazykové kurzy jsou příliš drahé.“

Nutnost platit za jazykové kurzy je bohužel důvodem, který potenciální studenty od studia jazyků často odrazuje. Roční nebo půlroční kurz, to je obvykle investice v řádu několika tisíc, a ne každému z nás šustí po kapsách nadbytečné bankovky. Naštěstí existuje mnoho cenově přijatelných variant i pro ty, kterým je líto vydávat za jazykové vzdělávání více peněz, než je nezbytně nutné.

Mnoho jazykových škol nabízí možnost placení kurzů po pololetích, čtvrtletích, nebo dokonce i po měsících. Často máš taky možnost zúčastnit se ukázkové lekce, na základě níž se můžeš rozmyslet, jestli Ti způsob výuky vyhovuje a jestli do ní chceš dále investovat. Mnoho jazykových škol poskytuje zajímavé slevy, pokud se do kurzu přihlásíš s předstihem, nebo s sebou k zápisu přivedeš kamaráda!

„Učit se jazyky je na mě moc složité.“

Možná si ze středoškolských let pamatuješ, jak Ti pod přísným dohledem kantorů dalo zabrat biflování se slovíček a gramatických pravidel. Obavy, že bychom na nový jazyk nemuseli stačit, nás často mohou odradit od toho, abychom to vůbec zkusili. Současné jazykové školy ovšem nejsou žádné středověké mučírny. Lektoři jsou zde připraveni na to, že studenti mohou mít s osvojením jazyka problémy, a snaží se jim pomoci tyto problémy překonat.

Pro zbavení se strachu se stačí jen nadechnout a uvědomit si, že něco nevědět, když zrovna navštěvuješ pomaturitní studium jazyků, není žádná ostuda, od toho v něm koneckonců jsme. I když se od sebe jednotlivé jazyky vzájemně liší, co se týče komplikovanosti, každý je možné zvládnout, pokud nás vede kvalifikovaný lektor za pomoci účinných vyučovacích metod.

Tak co, našel jsi „tu svoji“? Upřímně doufáme, že jsme Ti aspoň trochu ukázali, že každý problém, ať už zdánlivý nebo reálný, má řešení. Stačí sebrat odvahu, udělat první krok a zamířit do jazykové školy, kde Ti ochotně poradí s výběrem kurzu právě pro Tebe. Tak na co ještě čekáš?

Jsi 2599. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail