„Existuje-li pití, co je báječnější, racionálnější a normálnější než cítit žízeň?“

Touto vypůjčenou citací z knihy začínám záměrně. Nová kniha Joa Nesbøho má název Žízeň a je již jedenáctým dílem série s hlavním hrdinou vyšetřovatelem Harry Holem. Pojem žízně se totiž obrazně nese celou knihou. Už na začátku vzniku měl autor žízeň po psaní, po vymýšlení spletité záplety a po hře se čtenářem. Žízeň pocítí i Harry Hole a to jak fyzickou po pití, tak i obrazně po chycení „svého“ démona. A i další postavy mají žízeň. Po uznání, úspěchu, pomstě, lásce i po krvi. A žízeň po novém dílu mají zajisté i čtenáři série.

Nesbø se v celé své sérii vyznačuje spletitými ději, střídáním pohledů, nahlížením do myšlenek postav, akčním střihem a slepými uličkami, kterými si hraje s myšlením čtenářů. A řekl bych, že své umění stále piluje a zlepšuje. Každým novým díl posouvá svou pomyslnou laťku nadále výše.

Kdo má sérii rozečtenou tuší, co ho čeká. Pokud by měla být Žízeň vaší první knihou série, byla by to škoda, jelikož celkový příběh linoucí se skrze díly má své kouzlo a vývoj povah jednotlivých postav s jejich prožitými osudy pak umocňuje zážitek z každé další knihy. Na poslední díl (Policie) novinka dokonce přímo navazuje. Tehdy byl pachatel jednou ze slepých uliček hlavní dějové linky, nyní udeří v celé své síle a zvrácenosti. A vy, co jste četli Policii dávno, nebojte se – autor na vás myslel a stručným, nenásilným souhrnem vám vzpomínky a souvislosti opět oživí.

Jak už jsme si u autora zvykly, opět nám předloží řadu možných podezřelých a ano, opět budou mít krev na rukou osoby, se kterými se seznámíme v první části knihy a opět nebudete tušit, která z linií je ta správná, dokud vám autor neodkryje své karty. I závěr se drží zažité šablony akčnosti, k čemuž však osobně přikládám spojení „bohužel“. Sečteno, podtrženo, Žízeň je stěžejním dílem nejen autora, ale i celého žánru severských detektivek.

Máte žízeň po strhujícím čtení? Existuje-li dobrá kniha k jejímu uhašení, co je báječnější, racionálnější a normálnější než cítit žízeň?

 

Jsi 3720. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Pavel Kohout
Sleduj:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail