Jiří Glet po sérii turistických průvodců sepsal zcela odlišnou knihu ze svého života. Kniha Bez spojení není velení a bez pakárny není vojna pojednává ojedinělým způsobem o vojenském prostředí tehdejší Československé lidové armády. Stručný popis hodností tehdejšího armádního sboru dodává knize na jejím charakteru.

Tento příběh se odehrává v letech 1972 až 1978. Je to stručný leč poutavý příběh vyprávějící o časech v armádní službě.

Hlavni hrdina Jiří vypraví o své cestě k důstojníkovi Československé lidové armády. Jako tehdejší student vysoké školy v Brně na něj měla čekat snadná cesta touto službou. Místo dvouleté služby měl nastoupit na jednoletou. A stane se tak po ukončení důstojníkem Československé lidové armády.

Shoda okolností mu však nepřála a i přes jeho snahu na roční službu v armádě nenastoupil. Měla jej čekat snadná služba již s hodností, ale vše mu pokazila jedna hloupá otázka. A do armádní služby nenastoupil. Po ukončení vysoké školy nastoupil do zaměstnání. V něm však nezůstal dlouho. Jak napsal hrdina Jiří cituji ,,vojenští paní na mně nezapomněli “ dostal povolávací rozkaz nastoupit na dvouletou službu v armádě.

Do služby nastoupil jako 25 léty a byl tedy nejstarším nováčkem. Čekala jej klasická armádní drezura se vším všudy. Avšak po půlročním snažení byl převelen na jiný útvar. Nastoupil jako starší rajonista v bojovém útvaru protivzdušné obrany státu. V Moravské Nové Vsi. Byl najednou v klidném spíše rodinném prostředí, kde si lidé pomáhali, byli na sebe vstřícní a pro něj se stal zbytek jeho služby klidným.

Jak hrdina Jiří na konci své knihy píše ,,ve svém pozdějším věku rád vzpomíná na chvíle v Moravské Nové Vsi a na kamarádské prostředí, které již od příchodu zpět do civilu nezažil.“

I když nejsem zrovna vyhledávač armády. Tento příběh mně velmi upoutal a já se dozvěděla i více informací z tehdejší doby. Autor píše velmi poutavě a vyprávění není zdlouhavé ba naopak je v něm dostatek informací a zároveň vás nezahltil všemi podrobnosti.

Za mne mohu tuto knihu nakladatelství KKnihy.cz pouze doporučit.

autor: Alenaseidl

Jsi 3438. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail