Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Kovové stříbro, Autor: Alchemist-hp (talk) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de,

Stříbro, tento bílý kov se třpytivým šedobílým leskem se těší velké oblibě již od dávných dob. Těžba stříbra je o něco mladší než těžba zlata, první archeologické nálezy stříbra jsou staré přibližně 4000 let. Stříbro se taky v přírodě vyskytuje hojněji než zlato, a proto je jeho cena nižší. Čisté stříbro je v přírodě vzácnější než zlato a krystalizuje ve formě plíšků, různě zkroucených drátků a hrudek. Největší doly na stříbro ve starověku otevřeli Féničané ve Španělsku. Ve středověku byly bohaté naleziště stříbra objeveny v Německu a taky  Čechy díky stříbru patřily ve středověku k nejbohatším zemím Evropy.

Stříbrné flotily z jižní Ameriky

V 16. století však taky záplavu stříbra do Evropy dovážely z jižní Ameriky Platas flotas – stříbrné flotily, což vedlo k velkému snížení ceny stříbra a poklesu jeho evropské těžby. Ze stříbra se razí mince, slouží k výrobě šperků a drahých předmětů. Dnes se rovněž využívá jeho vynikajících fyzikálních a chemických vlastností v technické výrobě. Již od starověku se stříbro taky využívá k takzvanému stříbření vody. Ve vodě totiž stříbro vyvolává slabou chemickou reakci a dodává jí antibakteriální účinky. Však také mnohé moderní léky mají značný obsah stříbra a jeho sloučenin. Stříbro zpomaluje proces stárnutí, aktivizuje síly organismu, léčebně působí na močové ústrojí. Podporuje taky meditaci a pomáhá rozvíjet představivost, odhodlanost a cílevědomost.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 3548. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail