Ostravská přehlídka Meat Design Ostrava 2019 obsadí už za týden Dolní Vítkovice. Od pátku 22. do neděle 24. listopadu se festival interiérového designu a užitého umění koná už popáté a opět se orientuje hlavně na design nábytku, interiérů, vybavení domácností, doplňky, dekorování a výzdobu prostor pro bydlení i podnikání, designové předměty běžné denní potřeby. Nebudou chybět móda, knihy nebo šperky. Každý produkt na festivalu si návštěvníci budou moci objednat či už přímo koupit, tedy žádná teorie! Vystavující nabídnou produkci dostupnou každému, ale i tu pro náročnějšího zákazníka: od originálních designových kousků do tisícovky po špičkové solitéry designérů světových jmen. Součástí třídenní přehlídky jsou přednášky, workshopy, výstavy, neformální setkání se špičkovými tvůrci. Organizátoři pamatují i na pestrou nabídku ve food zónách nebo na zábavu pro děti (včetně hlídání).

Meat Design Ostrava je svým rozsahem, významem a zaměřením jednou z nejvýznamnějších přehlídek užitého umění u nás, největší v Moravskoslezském kraji. Letos pořadatelé představí veřejnosti na dvě stovky firem či individuálních vystavujících. Zájemci se tu potkají s více než dvěma desítkami osobností světa designu.

Návštěvníky lákají organizátoři například do zóny špičkového designu ART&DESIGN STAGE v multifunkční aule Gong a na atraktivní přednášky osobností designu či týmů firem světového věhlasu. „Už v pátek 22. listopadu tak budou moct návštěvníci slyšet například inspirativní příběh mladé české sklárny Lasvit, v sobotu 23. listopadu se potkají s profesorem UMPRUM a ikonou českého interiérového designu Jiřím Pelclem, seznámí se s mladými designéry Borisem Klimkem, Lukášem Novákem nebo Michalem Riabičem, ale také s prací renomovaného studia Najbrt,“ přibližuje ředitelka přehlídky Karolína Skórková s tím, že v artových expozicích si na své přijdou milovníci skutečných designových lahůdek.

„Vůbec poprvé se nám podařilo pozvat do Česka slavné japonské designéry, kteří budou v rámci zcela nové TOKYO STAGE v Gongu k dispozici až do neděle na přednáškách i workshopech – o ty je už nyní velký zájem. Návštěvníci mohou být součástí tradičního japonského čajového obřadu, nakoupit v pop-up shopu japonské designové produkty nebo vidět při práci špičkového japonského grafika či karikaturistu. Přijedou například Shuji Nagai, kreativní ředitel doslova kultovního brandu Beams, Masanori Ushiki – to je známý ilustrátor a karikaturista, nebo japanolog Petr Holý, který žije v Tokiu už více než 20 let a dnes tam vede kulturní salon Chekogura. Meat Design celou japonskou sekci připravil ve spolupráci s Česko-japonskými centry kurátor Lukáš Holinka, grafický designer a velký propagátor japonské kultury a designu u nás. Já sama se velmi těším, bude to opravdu unikátní prostor,“ přibližuje Karolína Skórková.

„Oproti předchozím letům jsme Meat Design rozšířili o další sekce, zaměřené například na udržitelný život a slow design nábytku (GREEN&HOME STAGE v prostorách Hlubiny – Brick House). Návštěvníci si budou moci vyslechnout praktické rady odborníků o bydlení včetně pomoci při tvoření plánku úpravy bytu. Populární se už v předchozích letech staly workshopy pro širokou veřejnost, kde si každý (i méně zručný jednotlivec) může vyrobit něco, co bude zdobit jeho domácnost a bude mít punc originality i značku organizátora workshopu. Ať už to bude stínidlo, květináč, repasovaná židle či drobné ozdoby do bytu,“ láká na program situovaný do Gongu i do prostor Dolu Hlubina koordinátorka Sabina Jelínková a upozorňuje také na market, který je vždy oblíbeným cílem nákupů originálních dárků. Na workshopy (kde je omezená kapacita účastníků) je většinou nutné se předem přihlásit. Informace jsou na facebooku a webu Meat Design.

„Expozice interiérového designu či nábytku jsou i letos především výstavní, ale klademe vždy důraz na to, aby vystavované návrhy či prototypy byly už součástí výroby nebo do výroby v brzké době šly. Tedy aby se návštěvník nejen zorientoval v tom, co je v bydlení trendy, ale aby měl jistotu, že si to také bude moci koupit,“ uzavřela ředitelka Meat Design Ostrava Karolína Skórková s tím, že vstupenky jsou jako vždy třídenní a organizátoři už z předchozích ročníků vědí, že se návštěvníci rádi během přehlídky vracejí.

Poprvé letos vyhlásil Meat Design Ostrava soutěž pro studenty o nejlepší prezentaci designového produktu. „Přihlášek nám přišlo 47 a porota je v těchto dnech hodnotí. Na konci týdne vybere osm nejlepších a tyto práce pak budou vystaveny na Meat Design. Absolutního vítěze soutěže vyhlásíme v sobotu 23. listopadu odpoledne, mj. dostane cenu 500 eur a bude mít šanci začít spolupracovat s firmou z Moravskoslezského kraje,“ přiblížil člen poroty a architekt přehlídky Ondřej Turoň.

Areál Dolní oblasti Vítkovice se návštěvníkům otevře v pátek 22.listopadu v 10:00 hodin, uzavře se ve 20:00, stejně tak v sobotu. V neděli bude přehlídka otevřena od 10:00 do 16:00 hodin. Akreditace budou na dvou místech – u vchodu do Dolní oblasti Vítkovice ve směru k Dolu Hlubina a přímo v Gongu.

Letošní Meat Design finančně podpořili mj. VISEGRAD FUND, Moravskoslezský kraj (ten bude prezentovat své projekty v rámci setkání profesionálů i v rámci přednášek), statutární město Ostrava (představí svůj ateliér městského plánování, projekt koncertní haly nebo nové projekty na kultivaci veřejného prostoru) a Dolní oblast Vítkovice. Hlavním partnerem setkání profesionálů, které proběhne v pátek 22. listopadu, je MSIC Ostrava. Mediálním partnerem je Rádio Čas.

Více na https://meatdesign.cz/

Jsi 873. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail