Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána ve svém malém jubileu – 5. ročníku opět nabídne osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Stejně jako v loňském roce se organizátoři rozhodli festival v okouzlujícím prostředí pošumavské Dobrše uspořádat a to tak trochu coronaviru navzdory.

Festival bude 14. srpna 2021 a zapadne do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání.

V letošním programu jsou zastoupeny evropské hvězdy světového formátu v oboru bicí a perkuse. Jednou z nich je Cyril Atef, bubeník, perkusionista a profesionální skladatel francouzsko íránského původu, jednomyslně uznávaný na mezinárodní scéně. Eklektický hudebník se dlouhodobě pohybuje mezi různými projekty a hudebními vesmíry. Na dobršském festivalu představí projekt Bumcello. Při těchto živých koncertech je dominantní zvuk elektrického violoncella doprovázený ohnivými perkusemi. Na pozadí se pak prolínají nasamplované zvuky ostatních nástrojů. Všechny nástroje jsou navíc zdvojené, což vytváří iluzi jako by na pódiu stál početný orchestr. Do toho se nese téměř hypnotizující zpěv. Pokud jste z toho trochu zmatení, není nic jednoduššího než přijít na koncert a uslyšet Bumcello na vlastní uši.

Další hvězdou festivalu je oceňovaná hráčka na bicí a skladatelka, nositelka ceny Victoires de la Musique Anne Paceo, která přiváží na festival výbušné album s elektrickými vlivy Circles. Francouzská umělkyně, která má na kontě 6 alb, hraje směsici stylů a vyvíjí se na hranici jazzu, popu, elektroniky a world music.

Německý perkusionista a skladatel Bodek Janke s polsko-ruskými kořeny je dnes jedním z nejvyhledávanějších bubeníků a perkusionistů mezinárodních jazzových a world music scén. Vytvořil se svým projektem „Song“ mezižánrový experiment, ve kterém se jednoduchý prvek písní setkává se složitým prvkem improvizace. SONG2 je moderní a akustická reakce 21. století na svět písničkářů, kultury populární hudby a jejích písní – z naší současné doby i 20. století. Silný střet kontrastních hudebních kultur připravuje tvůrčí prostor k novým rytmickým, melodickým a harmonickým strukturám a překvapuje posluchače svěžími a novými, ale chytlavými zvuky výjimečného bubeníka, skladatele a aranžéra.

Z Německa na festival přijíždí s projektem Nevell další hráčka na bicí, Anika Nilles. Anika je skvělým příkladem rozmetání stereotypní skepse k „holce za bubny“. Svou excelentní hrou, kompozičními dovednostmi a přirozenou muzikálností dokázala nadchnout tisíce diváků po té, co publikovala vlastní řemeslně skvěle odvedené skladby Wild Boy, Alter Ego či Queenz. Zvuk Nevell je tavícím kotlem mnoha vlivů od jazzu, funku, rocku, popu a všeho mezi tím, držící pohromadě silným zaměřením na bicí, rytmy a syntetické tóny. Během posledních 3 let cestovala s velkým ohlasem s tímto projektem po Evropě i Číně.

Velmi zajímavý slovensko-polský projekt MabaSo tvoří hráč na elektrický vibrafon (MalletKAT) Bernard Maseli, basista Michal Baraňski a Daniel Šoltis, současný bubeník a příležitostný hráč na vibrafon, který má široké porozumění a komplexní pohled na hudbu. Repertoár uskupení se skládá z vlastních kompozic na pomezí moderního jazzu a fusion, přičemž zvuk vibrafonu i baskytary je obohacen o mnoho elektronických efektů.

Na festival se po třech letech vrací německý bubeník a perkusionista Klaus Kugel, který je jedním z nejzajímavějších a nejnaléhavějších bubeníků ve střední Evropě. Specifickým výrazem jeho projevu je ostrý moderní jazz, vycházející z neomezené představivosti. V projektu Wind Words doprovodí litevská zpěvačka a hráčka na elektronické nástroje Andrė Amiya Pabarčiūtė

Českou republiku reprezentují na festivalu například Pavel Fajt s komorním projektem Drumming Alley, Marek Urbánek a JeN Hovorka, uskupení Romanovská Tichý Hrubý & Blažíková nebo Jaroslav Kořán s projektem Orloj snivců.

Jsi 868. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail