v-lese-visi-andel

V lese visí anděl je první kniha z plánované série o detektivovy jménem Holger Munch a hrdě se hlásí k žánru moderní severské krimi. Toto označení vzbuzuje očekávání thrillerových scén, slepých uliček, dějových zvratů i prokreslení hlavních postav, které mají své problémy a nedostatky. Ano, tím vším se nechal autor inspirovat a to vše zasadil do své detektivní prvotiny. Z mého čtenářského pohledu se mu zdaleka nepovedlo, jak by mohlo a autorův debut tak zůstává daleko za očekáváním a ambicemi díla.

Pod pseudonymem Samuel Bjørk se skrývá úspěšný norský spisovatel, dramatik, zpěvák a textař Frode Sander Øien, který již vydal dva vysoce hodnocené romány – Fantastiske Pepsi Love (2001) a Speed till frokost (2009). V lese visí anděl je tak jeho debutem pouze v žánru krimi.

O tom, že je autor kvalitní spisovatel asi není pochyb a ani tato kniha po řemeslné stránce žádné pochyby nevyvolává. Naopak, po popisné stránce je vše parádní. Vyzdvihl bych například popis myšlenkových pochodů Mii, jedné z hlavních postav. Střídání pohledů, střih, slepé uličky – to vše tam je a to vše autor zvládl zručně. Hlavní v čem kniha kulhá je dějový příběh – což je u knihy dost podstatné. Čtenářsky nejzajímavější je tak první třetina knihy, kdy se děj rozvíjí a vzbuzuje velké očekávání, že kniha bude gradovat.

Že se jedná o hon na sériového vraha a v celém románu není popsána jediná vražda, bych nechal stranou. Nejsem typ, který by se vyžíval v popisu násilí a vraždění, ale od thrilleru bych ale určitý mráz po zádech očekával. A od detektivního thrilleru bych navíc očekával, že se v průběhu knihy objeví určité body, díky kterým může čtenář hledat vraha sám spolu s detektivy. Zde však tuto možnost čtenář nemá a co hůř vypátrat vraha se nepovede ani detektivům a pachatel se jim musí odkrýt sám.

Kniha jako taková vůbec nepůsobí kompaktním dojmem. Vše je značně nucené, chování postav málo uvěřitelné a vše značně nevyvážené. Něco autor zdlouhavě rozepisuje, mnohdy i několikrát znova opakuje a na druhou stranu celý závěr rychle usekne. Pachatel je vylíčen jako génius (celý detektivní tým nemá ani nejmenší podezření), na druhou stranu udělá v závěru neuvěřitelné chyby. Veškeré symboly a náznaky, které se v příběhu objeví a vzbuzují očekávání, působí po přečtení velmi lacině, nuceně a často nepochopitelně. Nechtěl bych úplně prozradit motiv, ale za sebe mohu říci, že je taktéž prvoplánový a vzhledem k předchozímu ryze praktickému chování pachatele naprosto neuvěřitelný.

Nevím zda jsem natolik nepozorný čtenář, ale z příběhu jsem nepochopil spoustu věcí, které autor do děje vsadil a po přečtení knihy mi zůstalo celá řada otazníků (např. telefonát do redakce, rituální vraždy,  pachatelům dvojí pohled na smrt a nebe a další a další a další). Kniha V lese visí anděl prostě nepůsobí ani kompaktně ani promyšleně, celý příběh se všemi symboly a odbočkami plave na vodě a nakonec přinesl pouhé zklamání.

Hodnocení: 3/10

( Nemyslím tím, že je kniha značně podprůměrná z celé nabídky knih na trhu, hodnocení je vztaženo spíše k jiným dílům, ke kterým bývá kniha přirovnávána)

Jsi 6132. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Pavel Kohout
Sleduj:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail