Zdravotní pojištění by si měli zajistit všichni cizinci, kteří se do České republiky chtějí vydat. Netýká se to pouze dlouhodobých, ale také krátkodobých pobytů. Zdravotní pojištění zajistí cizincům bezpečný pobyt na území České republiky.

Základní rozdělení

Primárně dělíme zdravotní pojištění pro cizince na:

  • Nutnou a neodkladnou péči
  • Komplexní zdravotní pojištění

Nutná a neodkladná péče

Toto pojištění lze také označit jako komerční. Co přesně si máte pod tímto typem představit? Jedná se o poskytnutí užšího rozsahu zdravotní péče a jak je již zjevné z názvu, týká se především neodkladné péče. Pojištění nutné a neodkladné péče vás ochrání při akutních úrazech či nehodách, ale už nepokryje následnou péči, prohlídky a další nutná vyšetření.

Tzv. komerční pojištění je vhodné pro krátkodobý pobyt (max. 90 dnů) a je využíváno cizinci, kteří Českou republiku navštíví za účelem turistiky.

Nutnou a neodkladnou péči je vám povinno poskytnout každé zdravotnické zařízení, není tedy podmíněno seznamem smluvních zařízení dané pojišťovny. Součástí tohoto pojištění je i asistenční služba.

Komplexní zdravotní pojištění

Tento druh pojištění je doporučován pro dlouhodobé pobyty v České republice. Je vhodné pro cizince za účelem jak práce, tak i např. studia. Komplexní zdravotní pojištění je také jednou z podmínek získání víza. Při obtížích se vám díky komplexnímu zdravotnímu pojištění dostane maximální zdravotní péče.

Kromě jiného je její součástí také stomatologická péče s vyššími limity a rozšířenou péčí, vyšší limity na léčivé přípravky a preventivní kontroly u lékaře.

Výše pojistného krytí se většinou odvíjí od ceny za komplexní zdravotní pojištění pro cizince. Mějte na paměti, že v tomto případě není na místě riskovat.

Další dělení

Kromě základních 2 typů pojištění pro cizince máme ještě další specifické druhy:

  • Pojištění pro těhotné ženy
  • Pojištění pro studenty
  • Pojištění pro seniory

Pojištění pro těhotné ženy

Jedná se o komplexní zdravotní pojištění se speciálním balíčkem pro těhotné ženy, který zahrnuje komplexní péči o matku i novorozence. Součástí jsou i preventivní prohlídky během těhotenství a následná poporodní péče matky i dítěte.

Pojištění pro studenty

Podmínkou tohoto pojištění je věk 15-26 let. Zdravotní pojištění nutné a neodkladné péče je vhodné pro pobyt do 90 dní, pro dlouhodobější pobyt je nutné komplexní pojištění. Obě výše zmíněné varianty jsou pro studenty cenově zvýhodněné.

Pojištění pro seniory

Pojišťovny nezapomínají ani na seniory a připravili pro ně několik výhodných pojistných balíčků. I v tomto případě lze vybírat mezi pojištěním nutné a neodkladné péče a komplexním pojištěním.

Jediným mínusem je, že lidé, kteří trpí vážnou nebo dlouhodobou nemocí nemusí být do pojistného systému vůbec přijati.

Vždy je lepší být pojištěný a péči případně nevyužít než pak litovat.

Autor: IRS Czech – pracovní agentura pro cizince

Jsi 2207. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail