Jedinečný koncert hvězdného hráče na japonskou flétnu šakuhači Reisona Kurody nabídne neopakovatelný zážitek hudby japonských současných skladatelů, tradičních duchovních skladeb ale také světovou premiéru skladatelky Soni Vetché, Příští stanice – válka.

25. listopadu 2022, Klášter sv. Anežky České, kostel sv. Františka: Světový virtuóz Reison Kuroda zahraje hudbu současných japonských skladatelských hvězd vytvořenou pro jeho jedinečný nástroj – flétnu šakuhači. Uslyšíte hudbu spojující zenovou estetiku s progresivní tonalitou. Zažijete křehkou krásu pomíjivosti v sepětí s tempem japonských velkoměst.

První český koncert tohoto mezinárodně uznávaného hráče ozdobí světová premiéra české skladatelky Soni Vetché pro šakuhači, hlas (Annabelle Plum) a violoncello (Balázs Adorjan), libreto Marie Iljašenko.

Výjimečným zážitkem bude též skladba Tomomiho Adachiho, pro kterou umělec vytvořil 3D objekt jako formu notového zápisu.

Zazní také japonská duchovní hudba, jež mezinárodně proslavila flétnu šakuhači.

“Reison Kuroda veze do Prahy ambiciózní program, kde zazní čtyři evropské premiéry a jedna světová. Praha je pro japonce jedním ze světových center hudby. Jednou za dva roky se tu koná prestižní International Shakuhachi Festival Prague, jehož program má velký ohlas v mezinárodní komunitě japonských nástrojů.” říká Marek Matvija umělecký festivalu, jehož další ročník se uskuteční 1. – 5. června 2023.

Reison Kuroda pochází z hráčské linie Aoki Reibóa II., držitele titulu Národní žijící poklad. Jeho tradiční zvuk spojený s brilantním stylem a výjimečnou hudební inteligencí získali Kurodovi široký kritický ohlas v Japonsku i zahraničí. Získal řadu ocenění včetně 1. místa na World Shakuhachi Festival Competition v Londýně v roce 2018. Reison Kuroda je členem japonského all-star ansámblu Shakuhachi 5.

Koncert je součástí série NEIRO Unlimited, která se zaměřuje výhradně na špičkové mezinárodní hudebníky, kteří své regionální nástroje používají v soudobé hudbě.

Součástí bude rovněž workshop Reisona Kurody ve spolupráci s českým mistrem ve hře na šakuhači Markem Kimejem Matvijou, který proběhne dne 23. listopadu 2022 ve studiu NEIRO.

Koncert pořádá NEIRO Association for Expanding Arts z.s. pořadatel International Shakuhachi Festival Prague a Národní galerie v Praze, za podpory MKČR a města Prahy. Partnerem koncertu je GoOut.cz.

Jsi 453. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail