Strážnice – Petrov – Sudoměřice – Skalica – Sudoměřice

Petrov

Ze Strážnice doplujete do dalšího přístavu v Petrově. Přístav je vybaven půjčovnou lodí, občerstvením a wc. Petrov je typickou slováckou vinařskou obcí s areálem vinných sklepů Petrov – Plže. Tyto vinné sklepy, které jsou připomínány již v 15. století, dostaly své jméno podle množství hlemýžďů vyskytujících se v této oblasti. Průčelí vinných sklípků jsou omítnuty bílou a modrou barvou, některé z nich jsou taky zdobeny typickými slováckými barevnými ornamenty. Můžete zde ochutnat a taky si zakoupit lahodné víno.

Tak a zase zpátky na loď a zanedlouho připlujete do další vinařské obce, Sudoměřice. Je zde přístav s půjčovnou lodí, občerstvením a wc.

Starobylé slovenské vinařské město Skalica

Rotunda sv. Jiří Autor: Peter Cech – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5,

V Sudoměřicích je hraniční přechod na Slovensko. Tak se tedy vydejte na návštěvu k sousedům, do starobylého vinařského města Skalica, které leží za hraničním přechodem. Ve Skalici na návrší stojí nejstarší městská památka, románská rotunda sv. Jiří z 12. století, a nedaleko od rotundy se nacházejí zbytky středověkého městského opevnění. Dominantu náměstí Slobody tvoří gotický kostel sv. Michaela Archanděla. Z věže kostela je pěkný výhled na město, okolní vinohrady a Bílé Karpaty. Na náměstí stojí taky pěkný secesní dům kultury z počátku 20. století, který se vám bude zdát „takový nějaký domácí“. Je to tím, že působivé mozaiky na fasádě domu byly inspirované kresbami význačného českého malíře Mikoláše Alše. Na náměstí najdete taky budovu Záhorského muzea, ve kterém se můžete seznámit s životem a způsobem bydlení obyvatel Záhoří. Barokní stavbou je dvouvěžový jezuitský kostel sv. Františka Xaverského s gymnáziem. Ve městě stojí taky františkánský kostel Sedmibolestné Panny Marie a františkánský klášter.

Skalický trdelník

Skalica je proslulá výrobou sladké speciality, skalického trdelníku. Skalický trdelník je takový dutý koláč s vlašskými ořechy a chutná vskutku báječně. Tato vynikající lahůdka se dle starobylého receptu vyrábí přímo ve františkánském klášteře a skalický trdelník si můžete zakoupit taky v několika obchodech ve městě. V klášteře byla zřízena rovněž „Vinotéka u františkánů“, kde můžete ochutnat, nebo si zakoupit dobré víno. Chloubou skalických vinařů je červené víno Skalický rubín. Ve městě se taky nachází barokní kostel Nejsvětější Trojice a klášter milosrdných bratří. V kostele je unikátní kopie Pražského Jezulátka a kopie obrazu Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho.

Zlatnická dolina

Jen 7. km od města Skalice, na úpatí Bílých Karpat, se nachází rekreačně – turistická oblast Zlatnická dolina. Je zde velké přírodní koupaliště se dvěma skluzavkami, možnost ubytování a stravování, tenisové kurty, několik značených cyklotras a turistických tras. Je to krajina krásných, čistých lesů, kde se můžete věnovat houbaření nebo turistice. Po prohlídce města Skalice, popřípadě i návštěvy Zlatnické doliny, se vrátíte zpět do Sudoměřic.


Tento článek je součásti miniseriálu Baťův kanál, který pojednává o  historické vodní cestě spojující Otrokovice s Rohatcem. Současně je článek zařazen do velkého seriálu o cyklostezkách.

Jsi 4422. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail