Brněnská Stará radnice a pověst o Brněnském draku a kolu
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Brněnský Zelný trh je tradiční městskou tržnicí s neopakovatelnou atmosférou, kde se prodává zejména zelenina a květiny. Ze Zelného trhu odbočíte do Radniční ulice a zanedlouho dojdete k Staré radnici s věží. Stará radnice patří mezi nejstarší budovy ve městě a její jádro je z poloviny 13. století. Je komlexem budov s věží, který byl v průběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován. Stará radnice byla sídlem městské správy a právě odtud byl řízen chod celého města po dobu více než šesti set let, až do roku 1935.
Pozdně gotický kamenný portál radnice z roku 1511 pochází od A. Pilgrama. Podíváte-li se na tento portál pozorně, zjistíte, že prostřední věžička je ohnuta. Podle legendy prý stavitel vížku ohnul, poněvadž nedostal zaplaceno za svoji práci. My se ale spíše držíme verze, že se jedná o stavební hříčku pozdní gotiky. Z věže radnice je pěkný výhled na historickou zástavbu města. Je odtud taky pěkný pohled na obě brněnské dominanty, chrám sv. Petra a Pavla na návrší Petrov a na hrad Špilberk. Radniční věž je přístupná veřejnosti v období od května do září, denně. V budově Staré radnice je umístěna expozice Stálé akvarijní výstavy, nádherný svět pestrobarevných akvarijních rybiček a dalších vodních živočichů. Tuto expozici spravuje brněnská Zoo a je zde otevřeno celoročně a denně.
V průchodu Staré radnice visí Brněnský drak, který je snad nejznámější raritou města a je s ním spojeno i několik pověstí. Jedna z nejznámějších pověstí vypráví o tom, že se drak usídlil na řece Svratce a škodil projíždějícím kupcům. Až jeden z nich na něj vyzrál tak, že mu nastražil kůži z telete vycpanou vápnem. Drak kůži spolkl a napil se vody z řeky, což byl jeho konec. Pověst je to pěkná i když skutečnost je daleko prostší. Bájného draka, vlastně nilského krokodýla, údajně daroval Brnu jistý kupec. Podle druhé verze krokodýla daroval Brnu v roce 1608 sám král Matyáš, bratr císaře Rudolfa II. Tak si tedy vyberte verzi, která se vám bude více líbit.
V průchodu radnice je ještě zavěšeno Brněnské kolo. I k tomuto kolu se váže pověst, která vypráví, že lednický kolář J. Birk se vsadil, že za dvanáct hodin porazí strom, z jeho dřeva vyrobí kolo vozu a dokutálí je z Lednice do Brna. Sázku vyhrál a kolo již zůstalo v Brně.
Jsi 4895. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář