Bratislava – Staré Město
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Bratislavské Staré Město leží pod Bratislavským hradem. Je zde množství vynikajících historických a kulturních památek a řada muzeí a galerií, ve kterých jsou umístěna překrásná umělecká a kulturní díla, a to nejenom slovenského, ale taky evropského a světového významu. Považuji tedy za nutné se v následujícím textu o některých památkách, muzeích a galeriích zmínit, protože Bratislava je vskutku městem kultury.
Dóm sv. Martina, stojící pod Bratislavským hradem byl postaven ve 14. a 15. století. Gotický dóm sv. Martina byl korunovačním kostelem 18 uherských králů a královen. Ze zařízení kostela je velmi cenné olověné sousoší sv. Martina z Tours z první poloviny 18. století od známého vídeňského sochaře Georga R. Donnera. Chrám je obestavěn čtyřmi kaplemi. Tři kaple jsou gotické a v nejmladší barokní kapli sv. Jana Almužníka se nacházejí ostatky tohoto světce. Sv. Jan Almužník je velmi uctíván zejména na Kypru a Kypřané mají taky zájem o převezení relikvií svého národního světce na rodný ostrov. Na vrcholu 85 m vysoké kostelní věži je umístěna pozlacená zvětšená kopie Svatoštěpánské královské koruny, jako připomínka na korunovace uherských králů a královen v tomto kostele.
Hlavní náměstí je přirozeným centem Starého Města. Náměstí je lemováno krásnými historickými domy, najdete zde taky kavárny a trhové stánky. Na náměstí stojí gotická, později barokně přestavěná Stará radnice s věží. V budově Staré radnice má sídlo Městské muzeum a je zde umístěna velmi zajímavá expozice z dějin města Bratislavy. Před radnicí je umístěna renesanční Rolandova kašna. Z hlavního náměstí se vydáte ulicí Sedlářskou a zanedlouho dojdete na Michalskou ulici, ve které se nachází mnoho luxusních obchodů a restaurací, podobně jako na Pařížské třídě v Praze. Na konci Michalské ulice stojí Michalská věž ze 14. století, která byla původní městskou branou a patřila k městskému opevnění. Její osmiboká nadstavba byla přistavěna počátkem 16. století. V Michalské věži má rovněž sídlo Městské muzeum se zajímavou expozicí o historii městského opevnění a expozici věnované chladným a palným zbraním. Před Michalskou branou se nachází barokní lékárna U červeného raka s původním barokním zařízením, ve které bylo zřízeno muzeum.
Na Hlavní náměstí navazuje Primaciální náměstí. Zde stojí Primaciální palác, ve kterém má sídlo Galerie města Bratislavy s expozicí evropského malířství minulých století. Galerie města Bratislavy má sídlo rovněž v Mirbachově paláci na Františkánském náměstí, v severní části městského historického jádra, nedaleko Michalské věže. V Mirbachově paláci je umístěna expozice středoevropského barokního malířství, sochařství a grafiky. Galerie města Bratislavy sídlí taky v Pálffyho paláci v Pánské ulici, v jižní části historického jádra města. Zde je umístěna expozice slovenského malířství a sochařství z přelomu 19. a 20. století a expozice středoevropského malířství a sochařství 19. století.
Slovenská národní galerie na Rázusového nábřeží se nachází na levém břehu Dunaje. Je to komplex barokních budov bývalých vodních kasáren s moderní přístavbou na průčelí. Návštěvníci se zde mohou seznámit s gotickým a barokním uměním na Slovensku a uměním 19. století.
Slovenské národní muzeum má sídlo na Vajanského nábřeží na levém břehu řeky Dunaje, na jižním okraji Starého Města. Jsou zde umístěny přírodovědecké sbírky a to zejména sbírka antropologická, mineralogická a zoologická a velmi zajímavé jsou taky sbírky věnované fauně moří a fauně Slovenska. V sousedství muzea se nachází osobní přístav Danubius. Přístav slouží zájemcům o vyhlídkové plavby po Dunaji a o pravidelnou lodní dopravu do Vidně, Budapešti a dalších dunajských přístavů.
Na Hviezdoslavově náměstí stojí budova Slovenského národního divadla z konce 19. století. Honosná budova divadla dnes slouží jako operní a baletní scéna.
V Bratislavě vedle již zmiňovaného chrámu sv. Martina najdete taky několik dalších zajímavých kostelů. Nejstarším je kostel Zvěstování Panny Marie a bývalý františkánský klášter. Slavnostního vysvěcení kostela se v roce 1297 zúčastnil uherský král Ondřej III. Kostel Povýšení sv. Kříže a klášter klaristek je gotickou stavbou. Gotický kostel má neobyčejně krásnou štíhlou věž. Kostel trinitářů sv. Jana z Mathy a Felixe z Valois je nejkrásnější barokní stavbou v Bratislavě. Patronce Uher sv. Alžbětě Uherské, která se narodila na Bratislavském hradě, jsou v Bratislavě zasvěceny dva kostely. Starší je barokní kostel Alžbětinek. Mladší kostel sv. Alžběty Uherské je známý pod názvem Modrý kostelík. Byl postaven začátkem 20. století ve stylu takzvané maďarské secese.
V Bratislavě je spousta kaváren a restaurací, v letním období s předzahrádkami. Když se tak v letním večeru projdete po nábřeží, zaposloucháte se do šplouchání Dunaje, posedíte v některé z kavárniček a podíváte se na vkusně nasvícený Bratislavský hrad, tak si Bratislavu dozajista zamilujete, a budete se rádi vracet do tohoto hlavního města Slovenska.
Jsi 5763. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář