Jantar, to je zkamenělá pryskyřice pravěkých borovic. Zhruba před 50 milióny let byly pravěké borovicové lesy východního Baltu zaplaveny mořem. Zkamenělá pryskyřice, jantar pak byl vyplaven z půdy a postupně se usazoval v naplaveninách na jihovýchodním pobřeží Baltského moře.

Jantarová stezka

Jantar byl vysoce ceněn již ve starověku. V období Římské říše vedla proslulá Jantarová stezka od ústí řeky Visly do Baltského moře, přes naši Moravskou bránu k Vídni a dále do Středomoří. Za Jantar se tehdy platilo stříbrem a zlatem a zvlášť pěkné kusy jantaru dosahovaly hodnoty drahých kamenů. Vždyť ono to taky nebyla žádná maličkost, přepravit jantar přes území porostlé pralesy s močály, na kterém pobývaly bojovné kmeny, až do Římské říše.

Kolik má jen jantar odstínů žluté barvy. Jantar je světložlutý, zlatistý, medový, hnědožlutý i hnědé barvy. Je průsvitný až průhledný většinou s matným, ale i smolným leskem. Máte-li štěstí, můžete ještě dnes najít zejména na polském pobřeží kousek jantaru, který bývá vítaným suvenýrem. To je panečku jiný úlovek, než nasbírané mušličky na pobřeží. Zvlášť cenný je jantar s inkluzemi pravěkého hmyzu nebo s kousky pravěkých rostlin, nebo jantar fialový, zelený, modrý a černý. Dnes se jantar získává hlavně lovem sítěmi, nebo taky povrchovým dolováním.

Jantarové šperky

Jantarové přívěsky se zalitými fosíliemi. Volné dílo

V přístavech, městech a městečkách jihovýchodního Baltu, od Německa po Estonsko, si lze jantar zakoupit. Levnější jantar se prodává jako suvenýr, a jsou to nejrůznější přívěsky a drobné plastiky. Z jantaru se zhotovují taky šperky, ať již náramky, náhrdelníky, náušnice, nebo prsteny, mnohdy zasazené do zlata a stříbra. Při nákupu jantarových šperků se držte tohoto základního pravidla: Nakupujte jej pouze v klenotnictvích nebo kamenných obchodech. Jinak by se vám taky mohlo stát, že byste si zakoupili bezcennou napodobeninu jantaru, umělou pryskyřici. Taky v mnoha našich klenotnictvích najdete pěkné kolekce jantarových šperků. Ať již si zakoupíte jantarový suvenýr, nebo šperk, budou vám připomínat půvabnou mořskou krajinu jihovýchodního Baltu.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 2533. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail