Za českým stříbrem
Stříbro je velmi oblíbený drahý kov a zejména mladé dívky dávají přednost stříbrným šperkům, před šperky zlatými. V mnoha domácnostech se uchovává takzvané ,, rodinné stříbro“, sestávající většinou ze stříbrných šperků, několika stříbrných mincí, ze sady stříbrných lžící, popřípadě dalších stříbrných ozdobných předmětů. Ve dvou našich kostelích se nacházejí opravdu skvostné stříbrné oltáře. První z nich je oltář sv. Jana Nepomuckého, v chrámu sv. Víta, sv. Václava a sv. Vojtěcha na Pražském hradě. Druhý nádherný stříbrný oltář je hlavní oltář Panny Marie Svatohorské, v kostele Panny Marie, na Svaté hoře u Příbrami.
První významné naleziště stříbra u nás bylo v okolí Jihlavy
První významné naleziště stříbra u nás, bylo objeveno počátkem 13. století v okolí Jihlavy. V první polovině století byla již Jihlava bohatým královským městem a razily se zde taky stříbrné mince. V jihlavském muzeu Vysočiny, na Masarykově náměstí, je jedna z expozic věnována „ Dolování stříbra a mincování v Jihlavě.
Kutná Hora je městem stříbra, razily se zde proslulé pražské groše
Koncem 13. století byly objeveny bohaté naleziště stříbra v Kutné Hoře. V této době Kutná Hora produkovala celou jednu třetinu stříbra vytěženého v Evropě. V roce 1300 se zde začaly razit proslulé pražské groše, které se razily z kutnohorského a později i jáchymovského stříbra dlouhých 247 let, až do roku 1547. A byla to pořádně „tvrdá měna“ ,vítána po celé Evropě. V době své největší slávy se v Kutné Hoře těžilo až 20 tun stříbra ročně. Z takového množství stříbra se dalo vyrazit okolo 5 milionů pražských grošů.
Císař Karel IV. zejména díky kutnohorskému stříbru nechal postavit Karlův most, pražské Nové Město, Karlštejn a řadu dalších staveb. V Českém muzeu stříbra na Hrádku v Barborské ulici v Kutné Hoře jsou umístěny expozice „ Město stříbra“ a „ Cesta stříbra“, jejíž součástí je i návštěva středověkého stříbrného dolu.
Jáchymovské tolary daly název americkým dolarům
Počátkem 16. století byly objeveny vydatné zásoby stříbra taky v okolí Jáchymova. V Jáchymově se začaly razit masivní stříbrné mince, které podle údolí Thal, kde bylo stříbro objeveno, dostaly název tolary. A právě z jáchymovských tolarů byl později odvozen název amerických dolarů. Pro vaši představu od počátku 16. století, kdy začali razit stříbrné mince hrabata Šlikové, až do roku 1547, kdy převzali ražbu mincí Habsburkové, bylo v Jáchymově vyraženo okolo 3,2 milionů tolarů a 22 milionů pražských grošů.
S památkami na zdejší dolování stříbra se můžete seznámit v muzeu, v renesančním domě, Královské mincovně Jáchymov, na náměstí Republiky.
V menší míře se dolovalo stříbro i v dalších našich nalezištích, jak je ostatně patrno z názvu některých obcí a měst, například Stříbrník, Stříbrnice, Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory, nebo Stříbro.
Jsi 3228. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář