To se vám jednou v naší hospůdce stočil rozhovor na téma, kterak se musí v dnešní době tvrdě vydělávat na chleba. Novopečený důchodce Jarek k tomu podotknul: „ mě se to netýká, já mám svoje jistý.“ No jistě, ale na jak dlouho, na pět, deset, v lepším případě na dvacet let? A tak jsme začali filozofovat o životních jistotách.

Někdo podotknul, že jeho jistotou je rodina. To je solidní jistota, pokud vztah vyjde, ale copak se partneři někdy nerozcházejí a děti se rodičům neodcizí? Jeden postarší vtipálek zase tvrdil, že dlouhá léta věřil heslu „se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak,“ a kde že je dnes Sovětský svaz?

Luboš nám sdělil, že když přijde do hospody, tak si může dát dobré české pivo. Tato „pivní jistota“ se nám všem velmi zalíbila. Pak se však Luboš delší dobu v hospodě neukázal, a když jsem ho náhodou potkal na ulici, prohlásil, že jeho „pivní jistota“ je pryč. Totiž onemocněl silnou cukrovkou a pivo pít nesmí. „Našel jsem však novou jistotu,“povídal s humorem sobě vlastním, „a sice, že si budu muset několikrát denně až do konce života píchat inzulín.“ Nakonec jsme se všichni shodli, že vlastně jedinou životní jistotou je prastará biblická pravda, „že každý člověk zrozený z ženy musí zemřít.“

Chtěl jsem však znát i ženský pohled na životní jistoty a proto jsem se otázal své kamarádky Pavly. Chvíli přemýšlela, krčila čelo, mimochodem moc ji to sluší, a potom povídá: „jistotou je, že každé ráno vyjde slunce.“

To je ta správná jistota, kam se hrabou hospodští filozofové. Neboť až jednou ráno slunce nevyjde, rád věřím astronomům, že to bude až za několik miliard let, pak všechny další jistoty ztratí svůj smysl.

Jsi 3849. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail