Prachatice – renesanční město na Zlaté stezce
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
První písemná zpráva o celní trhové osadě na středověké obchodní cestě pojmenované Zlatá stezka pochází z roku 1130. Počátkem 14. století došlo k založení nového města, kterému v roce 1323 král Jan Lucemburský uděluje městská práva. Zanedlouho město obdrželo další výsadu – majestát potvrzující Prachatickým výhradní postavení v obchodování se solí. Prachatice vyrostly v bohaté obchodní město, které nabylo vůdčího postavení mezi ostatními města na Zlaté stezce. Prachaticemi muselo projít všechno zboží, dovážené i vyvážené z Čech do Bavor. Konaly se zde trhy, odsud kupovala ostatní města sůl a vyváželo se obilí do Pasova. Na náměstí i přilehlých ulicích spatříte pozoruhodné měšťanské domy z doby pozdní goticky a renesance, některé z nich jsou vyzdobeny renesančními sgrafity a atikou.
Na Kostelním náměstí stojí gotický kostel sv. Jakuba, jehož severní věž zůstala nedokončena. V kostele jsou gotické nástěnné malby a zařízení kostela je převážně barokní a novogotické, kostelní lavice jsou renesanční. V kostele byla v roce 1993 nově vysvěcena kaple sv. Jana Neumanna. Kněz Jan Nepomuk Neumann, prachatický rodák, později působil jako biskup ve Filadelfii v severní Americe. Svou životní pouť ukončil v roce 1860. Jan Nepomuk Neumann byl prohlášen za svatého v roce 1977. V uličce u kostela stojí dům č. 31, který je vyzdoben sgrafitovým obrazem Večeře Páně z roku 1563 od neznámého italského mistra.
Na Velkém náměstí stojí Rumpálův dům č. 41 s pěknými sgrafity s bitevními výjevy. Na náměstí najdete i renesanční kašnu se sochou Spravedlnosti. Renesanční radnice je zdobena původními malbami scén z bible a mytologie zčásti podle Holbeinových rytin. Sittrův dům, ve kterém má sídlo Prachatické muzeum, je vyzdoben malbami císařů od Šebestiána Hájka z Prachatic. V Husově ulici v domě č. 71 zvaném Husův dům bydlel podle tradice během svých studií na prachatické škole Mistr Jan Hus. Tento dům má rovněž bohatou sgrafitovou výzdobu.
Žižkova skalka – křemenná skála je chráněným přírodním útvarem. Nachází se vpravo od budovy pošt a je z ní pěkný výhled na město. V roce 1420 odtud vojska Jana Žižky odstřelovaly Prachatice a v roce 1620 rovněž odtud vojska Karla Buguoye odstřelovaly město.
V Prachaticích se zachovalo opevnění po celém historickém obvodu vyjma jeho jižní strany. Kromě hradebních zdí a parkánu se dochovaly i četné bašty. Součástí městského opevnění je také Dolní Brána, nazývaná rovněž Píseckou branou z konce 15. století s freskou jezdce z roku 1569 a renesanční atikou a cimbuřím s nárožními vížkami z konce 16. století. V předpolí Dolní brány najdete zdejší unikátní kuriozitu. Jsou zde totiž umístěny největší sluneční hodiny ve střední Evropě ze sedmdesátých let 20. století sochaře Zdeňka Šimka.
V historickém takzvaném Sittrově domě na náměstí má sídlo Prachatické muzeum. Je zde umístěna řada expozic, například Zlatá stezka, Hrady a na Zlaté stezce, Renesance – zlatý věk města, sakrální památky regionu a sv. Jan Nepomuk Neumann i 19. století na Prachaticku.
Libín, 1096 m. n. m. je nejvyšším vrcholem Prachatic. Vrch Libín je sice zalesněný, ale stojí na něm vyhlídková rozhledna z roku 1883 o výšce 27 m, odkud je nejenom pěkný výhled na město, ale taky na přilehlou oblast Šumavy a dokonce i na Alpy. Prachatice mají nejenom skvostné historické památky, ale taky krásnou okolní krajinu.
Jsi 4569. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář