Sbíhají se vám po zahlédnutí názvu sliny?
Věřím, že něco sladkého na posilněnou ke konzumaci téhle literatury oceníte, čtení to totiž není ani lehké, ani nadýchané a ani s cukrovou polevou.
I když… cukrová poleva by se vlastně našla.

Kateřina Aronsonová je pohledná a skvěle zaopatřená žena lokálního byznysmena a ti, kdo ji znají jen povrchně, věří, že si lépe vybrat nemohla. Manžel se stará, aby vždy měla co na sebe a čas na návštěvu fitka a dokonce ji podpořil, aby si mohla otevřít obchod s klavíry.

Pod tím sladkým a růžovým zdobením se ovšem skrývá pěkně tvrdý a prohnilý denní chleba ženy, která je zcela vydaná napospas vysoce funkčnímu psychopatovi se sadistickými sklony, který ji osmnáct let ponižuje, zneužívá, a když se mu zlíbí, fyzicky napadá.

„Bady, místo!“
Pes odběhl opodál a tam se položil. Tlapy srovnal před sebou, aby mohl kdykoliv rychle vyskočit.
„Hodnej pejsek, a teď… zůstaň!“ přikázal a po chvilce ticha, kdy zaznívalo jen mé přerušované dýchání, řekl: „Teď ty, Kateřino.“

Příběh je komorní, postav se v něm vyskytuje pomálu, ale o to precizněji jsou vystiženy. Kromě Kateřiny se setkáme ještě s jejím manželem, synem a mladým prodavačem klavírů Zbyňkem.

Hlavní hrdinka je neuvěřitelně silná žena, pro kterou je životní prioritou, za niž je ochotná platit krví, vychovat dobře své děti.V určitém okamžiku si ale uvědomí, že na cestě k tomuto cíli před ní leží nová výzva – přestat se tvářit, že se doma nic neděje a přetnout okovy, aby tak osvobodila i syna a dceru.

Charakter psychicky narušené osobnosti Kateřinina manžela se Andree Čekanové podařilo podat výborně. Jde o nesmírně inteligentního muže, který je díky své chytrosti dostatečně dlouho schopen maskovat totální absenci lidských citů nebo jejich zvrhlou parodii. Navíc jeho iq prospívá příběhu, když do něj vnáší prvky neznáma a překvapení, jelikož je pro Kateřinu těžké před ním získat náskok v závodě o normální život.

Zajímavě vymyšleným osudovým vtipem je existence Kateřinina syna, který bez velkého úsilí maří otcovy plány. Přiznám se,zpočátku jsem se neubránila dojmu, že mladíkovo životní zaměření se zde objevuje z čistě účelových důvodů jako nejsnadnější možný způsob vybudování konfliktu mezi otcem a synem a připadalo mi to trochu autorsky líné. Na druhou stranu to funguje, konflikt vznikl, a jelikož se zde nejedná o ústřední téma, je možná nakonec dobře, že Andrea Čekanová zvolila jednoduchý a jasně čitelný střet zájmů a uvolnila si tím ruce k vyprávění jiných dramat.

Divokou kartou, která vnáší trochu příjemného tajemna, umění, vůně dálek a něhy je hudebník Zbyněk. Jeho osud je vymyšlen dostatečně uvěřitelně, i když v závěru se z mladíka stává možná moc patetický hrdina. Ovšem příběhy jako ten Kateřinin hrdiny nutně potřebují!

Výborně podané vyprávění využívá schématu deníkových zápisků z počátků manželství Aronsonových a šikovně je proplétá se současným děním tak, aby postupně odhalovalo kriminální tajemství.

Ich forma z pohledu Kateřiny umožňuje zprostředkovat čtenáři soukromou výpověď, k čemuž využívá zdánlivě obyčejných detailů. Tato technika má ještě další výhodu. Nenabízí vhled do myšlení jiných osob, a to napomáhá budovat nejistotu a pocit úzkosti a paranoie, tedy ideální koktejl emocí pro ty, kdo vyhledávají thrillery.

Copak jsem si myslela, že tomu můžu utéct? Hrůzám, které se mi odehrávaly přímo pod nosem a těm, které mě dozajista čekají? Nedostávalo se mi dechu, ale hnala jsem se dál a prodírala se lesním podrostem.

Jazyk díla je konzistentní, spisovatelka češtinu využívá obratně, nepokouší se však o žádné umělecké manýry ani slovní hříčky. Čistý soudobý styl s jednoduchými funkčními popisy je podřízen drsným faktům.

Oceňuji, že se v knize nenacházejí brutální naturalistické obrazy. Naopak prostá strohost vyjádření chrání knihu před patosem nebo vznikem melodramatu a opět tím prohlubuje pocit skutečnosti a opravdového strachu.

Zajímavostí, kterou nelze nezmínit, je jemný náznak humoru, který sem tam probleskne, aby osvěžil a odlehčil téma. Slouží navíc zároveň jako kontrast chladné bezútěšnosti a ve výsledku znásobuje sílu výpovědi.

Autorka si dala práci, aby otřesně podobná schémata domácího násilí oblékla do slušivého kabátku mrazivého thrilleru, kde se řeší mimo jiné vyšetřování vraždy. Přesto je z Nepečených dezertů cítit snaha edukovat širokou veřejnost. Nezdálo se mi, že by se tu tlačilo na pilu příliš, ale proklamovaný záměr je během čtení patrný.

Pro mě se příběh stal o to osobnější, že se jmenuji stejně jako hrdinka. Ve chvílích, kdy se Aronson obrací na svou ženu jménem, mi doslova stydla krev v žilách. Bez ohledu na tuto zvláštnůstku musím říci, že přestože nepatřím ani zdaleka do cílové skupiny a obyčejně se tomuto žánru vyhýbám, kniha mě strhla a udržela v napětí až do poslední stránky.

Je dobře vyvážená tak, aby se stále něco dělo a vždy blikalo na konci tunelu světélko naděje. Neutopí děj v odporných detailech a stále jemně brnká na nervy – protože vždycky existuje riziko, že se to světélko v tunelu náhle změní ve světla protijedoucí vlakové soupravy…

Jako milovník červené knihovny a šťastných konců bych si poslední odstavec raději odpustila, ale rozumím tomu, že v rámci děsivých žánrů bylo skoro povinné zařídit čtenáři ještě na poslední chvíli nějakou tu noční můru.

Mohu-li tedy radit: nalijte si kávu, pořádně si ji oslaďte a dejte si k ní Nepečené dezerty.

Anotace:

Co se může skrývat pod nevinným názvem souboru Nepečené dezerty?
Každopádně je to ten poslední soubor v počítači Kateřiny A., vzorné stepfordské paničky, který by její manžel otevřel. Proto zde Kateřina ukrývá deník, v němž zpytuje svědomí a vysvětluje, že ne vždy se věci mají tak, jak se na první pohled zdá. Obzvlášť to platí o Albertovi, jejím manželovi, který světu ukazuje pouze své lepší já. Svou horší stránku si šetří na doma. Zná Kateřina všechny jeho tváře, nebo ji může ještě něčím překvapit? Co je motivací jejího nového zaměstnance, který naléhá, aby neodkládala řešení svých problémů? A kam zmizel realitní makléř, který si kromě úplatku vyžádal na Albertovi společnost jeho ženy?
A co když je tu tajemství, které vyrazí dech i těm nejotrlejším?

Vydáno:  MOBA, rok 2022

Trailer:

Autorka recenze: Katherine Luka

Jsi 1067. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail