Dnes už si cestu autem bez autorádia nedokážeme ani představit. V minulosti tomu samozřejmě bylo jinak. Dnešní moderní typy se nejprve musely vyvinout, s čímž byla spojena poměrně dlouhá cesta. Pokud se na ni vydáme, určitě musíme začít v roce 1932. Právě v tomto roce se objevil první lampový přijímač určený do automobilů. Zasloužila se o něj společnost Blaupunkt a představila ho na výstavě rozhlasové techniky. Samozřejmě tento jeden z prvních typů měl i několik problémů. Hlavně se jednalo o autorádio, které bylo poměrně drahé a tak se nejednalo o model, který by si mohl dovolit skutečně každý.

Postupem času docházelo k mnoha inovacím. Říci můžeme to, že doslova zlomovým rokem byl 1957. Právě v tomto roce přišla společnost Philips s tranzistorovým autorádiem. A to už se stalo poměrně zajímavým předchůdcem současných modelů. Důvodem byla zcela logicky jak zcela nová technologie, tak samozřejmě také fakt, že se jednalo o řešení, které bylo spojeno s celou řadou inovací, díky čemuž můžeme říci, že se výrobci postupně snažili neustále přicházet s něčím novým, stejně jako vše vedlo i ke snižování cen. A díky tomu můžeme nyní říci, že máme na trhu taková autorádia, jaká jsou opravdovým technologickým unikátem.

Autorádio přinášelo četné inovace

Pokud se na několik konkrétních inovací podíváme, je určitě třeba začít u té úplně první. Jedná se o takovou, která byla spojena s tím, že se u něho objevil displej. A to znamenalo jistotu toho, že jsme si mohli například zjistit informace o frekvenci, nebo o hlasitosti a později i informace o písničce, nebo o samotné radiové stanici. Autorádio bylo spojeno ale mi s bezpečností. Objevily se třeba odnímatelné čelní panely, stejně jako netrvalo dlouho a objevilo se kódové zabezpečení, stejně jako se objevila třeba magnetická karta, která zajistila, že autorádio bude sloužit skutečně jenom oprávněné osobě a nikomu jinému.

Další inovace byly spojeny s tím, co vše autorádio přehrálo. Už to nebyla jenom hudba na FM a AM frekvencích. S rozvojem CD disků to byla i hudba vlastní. Postupně se přidaly i DVD mechaniky, čtečky karet nebo USB vstupy, což znamenalo i možnost pustit si jakákoliv data v celé řadě moderních formátů. Díky tomu se oblast moderních autorádií vyvinula až v tu, kterou známe z našich osobních i nákladních automobilů nyní.

Autorádia a jejich hlavní dělení

Dnes můžeme autorádia rozdělit do dvou klíčových skupin. Tou první skupinou jsou 1din autorádia. Čím se pyšní konkrétně? Jedná se o takové řešení, které poznáme podle charakteristického tvaru. Jde totiž o modely menší, které se umísťují do menšího montážního otvoru ve vašem automobilu. Pokud je něco, na co u těchto typů nesmíme zapomínat, to je rozhodně fakt, že se už dávno nejedná jenom o malá řešení s menším displejem. 1din autorádia totiž dokážou nabídnout třeba i klasický výsuvný dotykový displej, díky čemuž je můžeme hravě zařadit mezi špičku současné doby.

Oblíbenější a dnes mnohem známější variantou jsou 2din autorádia. Ta oproti předchozí variantě dominují tím, že jsou dvakrát větší a jsou tedy určeny do většího montážního otvoru v našich automobilech. Pokud se podíváme na to, v čem jsou 2din autorádia výjimečná, potom je to hlavně jejich konstrukce. Unikátní jsou především v tom, že nabídnou velký dotykový displej, prostřednictvím kterého se ovládají a na kterém také jednoduše zobrazují vše, co zde chceme vidět.

Autorádio můžeme dělit i podle kompatibility

Je i další cesta, jak může být autorádio rozděleno. Je to univerzální autorádio, které je určeno v podstatě do jakéhokoliv vozu. Zde nabídne základní kompatibilitu, která umožní jak běžné používání, tak umožní třeba i to, že můžeme celkem jednoduše prostřednictvím displeje zobrazovat informace o našem voze. Pokud naopak hledáme náhradu za klasická tovární autorádia, hledáme takzvané OEM autorádio. To už je určené do konkrétních typů automobilů. Zde umožní ideální propojení, kdy na konkrétním displeji autorádia nejenom uvidíme různé informační nebo varovné hlášky, ale máme zde možnost i toho, že můžeme automobil a některé jeho prvky prostřednictvím displeje rádia i nastavit.

Chytrá autorádia jsou dnes hitem

specialni-autoradio-audi-a3-4419Z prvních modelů postupem času vznikly varianty, které můžeme nazvat celkem jednoduše. Jsou to chytrá autorádia, která jsou unikátní v tom, že nám dokážou nabídnout vše, co jenom můžeme během jízdy potřebovat. Konkrétní možnosti plnohodnotného propojení s vozem jsme již zmínili. Dále proto nezapomínejme na to, že už to nemusí být nutně jenom FM a AM frekvence, které si naladíme pro poslech hudby. Dnes není problém poslouchat vlastní hudbu v mnoha formátech. Díky displeji ale máme možnost i toho, že budeme sledovat videa, nebo prohlížet různé obrázky.

S touto možností souvisí i fakt, že autorádia dnes nabídnou bohaté možnosti vstupů. V minulosti klasická CD a později DVD mechanika už bývá naprostým základem, ale í něčím, co je postupně eliminováno. Místo toho dominuje možnost načtení dat s paměťových karet, stejně jako nechybí ani možnosti toho, že budeme moci připojit flash disk. Do popředí se dále dostává i bezdrátové propojení, třeba s naším mobilním telefonem. I to ukazuje rozvoj daného odvětví.

Moderní technologie dominují

Chytré autorádio může nabídnout také operační systém Android nebo Windows CE, s čímž je spojena také možnost budoucího rozšíření o různé programy. Dále není problém připojit se třeba k internetu, nebo rádio využívat jako handsfree. Stejně tak umožní připojení parkovací kamery, nebo nám může pomoci v případě, že hledáme praktickou navigaci, ve kterou se promění. To vše jasně ukazuje, že jeden konkrétní model může skvěle zastoupit hned několik různých přístrojů na našem trhu. To je také jedna z výhod, ke které už stačí jenom přidat pozitivum poslední. A o jakou klíčovou výhodu se jedná? O celkem nízkou cenu, díky které nejsou současná chytrá a moderní autorádia nijak výraznou investicí.

Kde nakupovat? Zkuste 2DIN.cz

Zmínili jsme nízkou cenu. Ta nemusí být samozřejmostí vždy. Je proto dobré znát obchody, kde na vás čeká. My doporučujeme internetový obchod 2DIN.cz, který je jedničkou na našem trhu. Kromě příjemně nízkých cen potěší i široký sortiment. K dispozici jsou univerzální i OEM autorádia, stejně jako autorádia 1din i 2din. Jistotou je i dobrá skladová dostupnost, díky které není problémem ani okamžité odeslání. Navíc potěší i široký sortiment náhradních dílů, stejně jako různých doplňků, které jak s autorádii, tak s vaším vozem, nebo hudbou v něm přímo souvisí. A kdo nerad nakupuje online, pro toho má tento eshop i další výhodu.

Touto výhodou je zázemí v podobě showroomu, který najdete v Praze. Díky tomu se obchod 2DIN.cz staví mezi ideální volbu pro toho, kdo si chce autorádia osobně prohlédnout, kdo si je chce vyzkoušet, nebo kdo má zájem o to, aby prokonzultoval s prodavačem to, jaká možnost pro něho bude tou nejlepší. Tyto doprovodné služby ale rozhodně nejsou těmi jedinými, jelikož dále nesmíme opomíjet ani pozitivum spojené s montážním centrem. Pokud si autorádio koupíte, můžete požádat i o jeho montáž do vašeho vozu. V celé řadě případů je to spojeno s jistotou, že je daná montáž provedena okamžitě a na počkání. Z prodejny tak odjíždíte domů právě s novým autorádiem, které už během cesty můžete hravě zkoušet.

Jsi 4519. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail