Broušené diamanty. Vlevo nahoře Cullinan I, zvaný také Hvězda Afriky, o hmotnosti 530,20 karátů. Autor: Chris 73 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Diamant bývá nazýván králem drahých kamenů a toto své prvenství si uhájil po mnoho staletí. Diamant je nejtvrdší nerost, je to čistý prvek – uhlík, který se od svého chemického bratra grafitu nebo-li tuhy, která je rovněž čistým uhlíkem a patří mezi nejměkčí nerosty, liší jiným uspořádáním atomů.

Diamant je ceněn taky proto, že dosahuje nejvyššího lomu světla a barevného jiskření. Nejznámější jsou diamanty čiré, bezbarvé, ale mohou být i modré, červené, zelené, žluté, hnědé nebo šedé. Aby dokonale vynikl jejich lesk, vybrušují se diamanty nejčastěji briliantovým výbrusem a bývají pak nazývány brilianty. Jednotlivé plošky briliantového výbrusu jsou uspořádány tak, aby se světelné paprsky v kameni mnohonásobně odrážely a lomily. Právě tím se docílí zvláštní, kouzelné hry barev, takzvaného ohně. Nejznámější a renomované brusírny diamantu najdete například v Amsterodamu, Antverpách a Londýně a brusiči diamantu patří mezi nejlépe placené zaměstnance na světě. Brilianty se zasazují výhradně do nejušlechtilejších kovů, zlata, bílého zlata a platiny. Nejznámější naleziště diamantů se nacházejí v Jižní Africe, Tanzanii, Indii, Brazílii a Rusku. Tři malé diamanty se našly také na našem území. Rovněž jsou ceněny takzvané průmyslové diamanty, které sice nedosahují kvality drahých kamenů, ale používají se k obrábění kovů, řezání skla a broušení a leštění tvrdých materiálů.

Diamant nám dodává životní energii a zpomaluje proces stárnutí. Ve středověku byl diamant kamenem proti všem nemocen a zraněním, prostě universální kámen. Vykazuje léčivé účinky při léčení cukrovky, epilepsie, zánětu jater, horečce a nemocí kostí a žláz. Astrologové jej přiřazují jako kámen, který se hodí k lidem zrozeným ve znamení Berana, Kozoroha a Lva.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 3562. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail