Vsetín – Pržno – Mikulůvka

Pržno

Ze Vsetína pojedete do obce Pržno. Po pravé ruce budete mít i nadále Vsetínské
vrchy, po levé ruce však již nebudete mít Javorníky, ale Hostýnské vrchy. Pržno leží na východním okraji Hostýnských vrchů. V obci stojí kostel Narození Panny Marie z konce 19. století a taky evangelický kostel rovněž z konce 19. století. Pržno spolu s Jablůnkou ležící na západním úpatí Vsetínských vrchů tvoří téměř souvislou dvojici obcí oddělenou navzájem pouze řekou Vsetínskou Bečvou. V obci Jablůnka stojí evangelický kostel z počátku 20. století. V místní časti obce ve Vestníku se nacházejí květnaté louky se vstavači.

Mikulůvka

Za Pržnem následuje obec Mikulůvka. V obci stojí dřevěná zvonička z počátku 20. století. V dolní části obce zvané Mlýnec se nachází bývalý vodní mlýn se dvěma sklípky a pilou. K mlýnu patří dřevěnice, ve které byla zřízena Valašská jizba s expozicí z dějin obce. V Mikulůvce je taky velmi pěkné letní koupaliště s velkým a malým bazénem a kurtem na plážový volejbal Z Mikulůvky můžete pokračovat po proudu řeky Vsetínské Bečvy směrem k obci Jarcová, nebo máte-li více času, můžete se blíže seznámit s krásnou přírodou Vsetínských vrchů a odbočit k přehradě na Bystřičce a dále dojet až do obce Velká Lhota.

Přehrada Bystřička

V Mikulůvce přejedete most přes řeku Vsetínskou Bečvu a budete v katastru obce Bystřička. Pak přejedete přes hlavní silnici a silničkou vedoucí přes železniční trať se vydáte do Vsetínských vrchů k přehradě Bystřička. K přehradě je to asi 5 km. Přehrada Bystřička, v západní části Vsetínských vrchů, byla vybudována v letech 1908 – 1912 a zaujímá plochu 37 hektarů. Přehrada je vyhledávána jako rekreační centrum milovníky koupání a vodních sportů a je výchozím místem pro turistiku. Jižně od přehrady se zdvíhá vrch Klenov s pískovcovými skalami a stopami pravěkých valů a středověkého opevnění.

Velká Lhota

Nad přehradou Bystřička, v severním hřebenu pásma Vsetínských vrchů, leží horská obec Velká Lhota. Je odtud nádherný výhled do údolí Rožnovské Bečvy, na Rožnov p/R, Radhošť a Beskydy, na druhé straně zase na samotné Vsetínské vrchy, Javorníky a Hostýnské vrchy. Ve Velké Lhotě stojí mezi starými lipami půvabný dřevěný evangelický kostel z konce 18. století. Zde v letech 1875 – 1895 působil evangelický kněz a spisovatel Jan Karafiát. Právě roje světlušek v letních večerech na zdejších horských loukách inspirovali tohoto spisovatele k napsání krásné dětské knihy Broučci. Z Velké Lhoty se zase vrátíte stejnou cestou do Mikulůvky.

Cyklostezka má vlastní web – http://cyklostezkabecva.com/.


Seriál o cyklostezkách – poznejte krásy naší vlastni ze sedla kola! V našem seriálu vám představíme vybrané cyklostezky.


Jsi 3460. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail