Z hlavního města Slovenska Bratislavy si můžete udělat pěkný výlet do dvou malebných rakouských městeček Hainburg an der Donau a Rohrau.

Pohled na město Hainburg z hradu; Autor: Michal Drotován – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Hainburg an der Donau, ležící na břehu Dunaje, byl ve středověku opevněným městem, nad kterým se tyčil hrad, který chránil východní hranici Rakouska. Právě na to tomto hradě v roce 1252 uzavřeli sňatek český král Přemysl Otakar II. a rakouská a štýrská vévodkyně Markéta Babenberská. Byl to sňatek politický, mladičký Přemysl měl pouhých 19 let, kdežto Markéta měla již 48 let. Tímto sňatkem však Přemysl Otakar II. značně zvětšil rozlohu zemí Koruny české o vévodství rakouské a vévodství štýrské.

Dnes je na zalesněném kopci nad městem z původního hradu jen udržovaná zřícenina a je odtud pěkný výhled do kraje. V městečku jsou starobylé měšťanské domy, románská hřbitovní kaple a na náměstí Hauptplatz stojí působivý rokokový mariánský sloup. Z městského opevnění se zachovaly tři brány. V okolí městečka jsou krásné lužní lesy a byla zde zřízena přírodní rezervace se vzácnými druhy ptáků.

Zámek Rohrau; Autor: Helmuth Furch – Volné dílo,

Z Hainburgu an der Donau pojedete do městečka Rohrau. V Rohrau se narodil světově uznávaný hudební skladatel Joseph Haydn. V jeho rodném domě má sídlo muzeum se sbírkami přibližující život a dílo tohoto významného hudebního skladatele. V městečku stojí rovněž krásný renesančně-barokní zámek šlechtického rodu Harrachů. Na zámku je umístěna pěkná sbírka porcelánu, ale zejména taky zcela unikátní kolekce obrazů španělského, italského a nizozemského malířství ze 17. a 18. století.

Jsi 4499. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail