Hortobagy
Národní park Hortobágy

Národní park Hortobágy se nachází východně od Budapešti mezi řekou Tisou a městem Debrecínem a tvoří poslední zbytek pusty. Pusta odvozená ze slovanského základu pustý, dříve pokrývala většinu Velké uherské nížiny. Pusta je zvláštní rovinatý kraj, kde se na malém prostoru střídají suchá a vlhká stanoviště, čímž vznikají malebná ekologická zákoutí pro mnoho rostlin a zvířat. Patří k nim bažinné i stepní rostliny, hmyz, ptáci a savci.

Pro krajinu, kterou zdobí pole slunečnic, jsou charakteristické studny s vahadly a ovčácké salaše. Staré druhy domácích zvířat jsou chráněny spolu s krajinou pusty. Tyto zvířata se zde chovají pouze pro zachování druhu. Patří mezi ně maďarský šedý skot s dlouhými rohy, vodní buvoli a maďarské ovce, které zpravidla hlídá maďarský pastevecký pes, malý černý puli.

Zdejší pustu můžete projít pěšky po turistické okružní stezce, projet na kole, na koni, a můžete se svézt taky koňským povozem, popřípadě se po zdejších řekách plavit lodí. Ve vesnici Hortobágy stojí zajímavý devítiobloukový most přes řeku stejného jména. Najdete zde taky pozoruhodné Pastevecké muzeum, ve kterém se můžete seznámit s životem pastevců v pustě za starých časů. Můžete taky navštívit hrnčířské dílny a ochutnat vynikající hortobágské palačinky. Maďarský národní park Hortobágy byl zapsán do kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Jsi 6839. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail