Mazury; Autor: Romek – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0,

Mazurská jezerní plošina je půvabná přímořská krajina na severovýchodě Polska. Na své si zde přijdou turisté i vodáci a jsou zde taky vhodné trasy pro cykloturisty. Je zde více než tři tisíce jezer, navzájem propojených řekami a kanály. Jsou zde mírné pahorky, husté lesy, březové háje a je zde jen málo turistů, takže si můžete plně vychutnat krásu Mazurských jezer.

Tato krajina je taky vyhledávaná milovníky historických a kulturních památek. Zdejším centrem je město Olsztyn. Ve městě stojí gotický hrad, na kterém žil a pracoval vynikající astronom Mikuláš Koperník. Hrad je sídlem Muzea lidového umění. Ve městě stojí taky gotická městská brána a gotický kostel sv. Jakuba.

Monumentální biskupský hrad najdete v městečku Lidzbark Warminski. Hrad je sídlem muzea s bohatou sbírkou sakrálního umění. Na návrší uprostřed parku stojí klasicistní letní biskupský palác. Hrad německých rytířů najdete zase v městečku Ketrzynu. Působivý cihlový kostel stojí v osadě Dobre Miasto poutní kostel Swieta Lipka je klenotem baroka v malebné krajině.

Olszynek By Leineabstiegsschleuse – Praca własna

V městečku Olszynek se nachází Muzeum lidového stavitelství, jeden z největších skanzenů v Polsku. Ve skanzenu jsou umístěny lidové stavby z Warmie, Mazovska a pruské Litvy. Najdete zde zajímavé dřevěné roubené chalupy, špýchary, větrné mlýny, hospodářské budovy, hospodu i venkovský kostelíček.

Lidové stavby jsou vybaveny dobovým zařízením, jsou zde taky domácí zvířata. Skanzen dokumentuje venkovský způsob života ve východním Polsku v 19. a začátkem 20. století.

Jsi 5671. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail