Okoř: hrad, jako žádný ze sta
Něco málo z historie hradu
Hrad Okoř byl pravděpodobně založen ve 2. polovině 13. století. Dodnes působí velmi majestátním dojmem, v době své největší slávy tak byl nejspíš opravdovým pokladem mezi hrady. Jeho zakladatelem mohl být sám panovník, některý z vyšších šlechticů či vysoký náboženský hodnostář, o čemž svědčí i poměrně zachovalá hradní kaple.
První písemná zpráva o Okoři se však objevila až o bezmála 100 let později, kdy jej do svého vlastnictví získal pražský měšťan František Rokycanský, jehož rodina jej držela ještě následujících 50 let. V 17. století se pak ocitl mezi majetkem jezuitů.
Během své existence byl hrad několikrát výrazně přestavěn – někdy na popud svých majitelů, jindy kvůli poškození. Okoř byl totiž v roce 1421 dobyt husity a v 17. století byl pro změnu poničen během třicetileté války. Oba zásahy jej poškodily, nejhorší období však pro Okoř nastalo až v pozdějších letech. Po zrušení jezuitského řádu začal totiž hrad pustnout. Došlo ke stržení střechy a zřícení některých zdí.
Okoř coby kulturní centrum
Hrad je od roku 1958 zapsaný na seznam kulturních památek České republiky a stal se z něj oblíbený turistický cíl. Není se čemu divit, protože se zde často konají dobové akce a vystoupení. Na louce pod hradem navíc každoročně probíhá oblíbený open air festival s názvem Festival Okoř.
Okoř se navíc nachází v oblasti, která je z historického hlediska nesmírně zajímavá. Nedaleká vesnička Únětice dala jméno známé kultuře doby bronzové, ze které se do dnešních dnů dochovalo nespočet zajímavých artefaktů. Stejně tak se do dějin zapsal i Levý Hradec, spojený s knížecím rodem Přemyslovců či tragicky známé Lidice.
Jsi 1547. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Budova bývalého dominikánského kláštera v Plzni - 8.11.2016
- Okoř: hrad, jako žádný ze sta - 8.11.2016
- RECENZE: Eliška Přemyslovna: královna česká – Božena Kopičková - 17.5.2016
Napsat komentář