Okoř

Něco málo z historie hradu

Hrad Okoř byl pravděpodobně založen ve 2. polovině 13. století. Dodnes působí velmi majestátním dojmem, v době své největší slávy tak byl nejspíš opravdovým pokladem mezi hrady. Jeho zakladatelem mohl být sám panovník, některý z vyšších šlechticů či vysoký náboženský hodnostář, o čemž svědčí i poměrně zachovalá hradní kaple.

První písemná zpráva o Okoři se však objevila až o bezmála 100 let později, kdy jej do svého vlastnictví získal pražský měšťan František Rokycanský, jehož rodina jej držela ještě následujících 50 let. V 17. století se pak ocitl mezi majetkem jezuitů.

Během své existence byl hrad několikrát výrazně přestavěn – někdy na popud svých majitelů, jindy kvůli poškození. Okoř byl totiž v roce 1421 dobyt husity a v 17. století byl pro změnu poničen během třicetileté války. Oba zásahy jej poškodily, nejhorší období však pro Okoř nastalo až v pozdějších letech. Po zrušení jezuitského řádu začal totiž hrad pustnout. Došlo ke stržení střechy a zřícení některých zdí.

Okoř

Okoř coby kulturní centrum

Hrad je od roku 1958 zapsaný na seznam kulturních památek České republiky a stal se z něj oblíbený turistický cíl. Není se čemu divit, protože se zde často konají dobové akce a vystoupení. Na louce pod hradem navíc každoročně probíhá oblíbený open air festival s názvem Festival Okoř.

Okoř se navíc nachází v oblasti, která je z historického hlediska nesmírně zajímavá. Nedaleká vesnička Únětice dala jméno známé kultuře doby bronzové, ze které se do dnešních dnů dochovalo nespočet zajímavých artefaktů. Stejně tak se do dějin zapsal i Levý Hradec, spojený s knížecím rodem Přemyslovců či tragicky známé Lidice.

Jsi 999. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Péťa Stenzelová

Vášnivá pisatelka milující umění ve všech jeho formách. Blogerka, fotografka, studentka a v neposlední řadě také a bojovnice za krásnější svět.
Péťa Stenzelová
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Doporučujeme: