Okoř

Něco málo z historie hradu

Hrad Okoř byl pravděpodobně založen ve 2. polovině 13. století. Dodnes působí velmi majestátním dojmem, v době své největší slávy tak byl nejspíš opravdovým pokladem mezi hrady. Jeho zakladatelem mohl být sám panovník, některý z vyšších šlechticů či vysoký náboženský hodnostář, o čemž svědčí i poměrně zachovalá hradní kaple.

První písemná zpráva o Okoři se však objevila až o bezmála 100 let později, kdy jej do svého vlastnictví získal pražský měšťan František Rokycanský, jehož rodina jej držela ještě následujících 50 let. V 17. století se pak ocitl mezi majetkem jezuitů.

Během své existence byl hrad několikrát výrazně přestavěn – někdy na popud svých majitelů, jindy kvůli poškození. Okoř byl totiž v roce 1421 dobyt husity a v 17. století byl pro změnu poničen během třicetileté války. Oba zásahy jej poškodily, nejhorší období však pro Okoř nastalo až v pozdějších letech. Po zrušení jezuitského řádu začal totiž hrad pustnout. Došlo ke stržení střechy a zřícení některých zdí.

Okoř

Okoř coby kulturní centrum

Hrad je od roku 1958 zapsaný na seznam kulturních památek České republiky a stal se z něj oblíbený turistický cíl. Není se čemu divit, protože se zde často konají dobové akce a vystoupení. Na louce pod hradem navíc každoročně probíhá oblíbený open air festival s názvem Festival Okoř.

Okoř se navíc nachází v oblasti, která je z historického hlediska nesmírně zajímavá. Nedaleká vesnička Únětice dala jméno známé kultuře doby bronzové, ze které se do dnešních dnů dochovalo nespočet zajímavých artefaktů. Stejně tak se do dějin zapsal i Levý Hradec, spojený s knížecím rodem Přemyslovců či tragicky známé Lidice.

Jsi 1480. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Péťa Stenzelová
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail