Vitruviova figura: kdo je autorem?
Takzvaná Vitruviova figura (Vitruvius) znázorňující proporce lidské postavy je perokresba na papíře 35 × 25 cm od renesančního mistra Leonarda da Vinci. Dnes už je Vitruviova figura vnímáná téměř jako „logo renezance“. Kresba nahého mužského těla vkreslená do kruhu a čtverce vznikla v roce 1490 a jejím autorem je Leonardo da Vinci. Předlohou mu však zřejmě byla starší kresba renesančního architekta Giacoma Andrei de Ferrara. Tvrdí to italský historik Claudio Sgarbi, který se opírá o nález rukopisu taktéž z roku 1490, kde se jednoduchá verze Vitruviovy figury již objevila a Sgarbi došel k závěru, že autorem kresby je právě renesanční architekt Giacomo Andrea de Ferrara.
Důvodem proč je Sgarbi přesvědčen, že kresba de Ferrara je starší je prostý. Kresba de Ferrarova je plná korekcí, oprav a vylepšování, Leonardova kresba však nenese ani stopy po tvůrčím procesu. Kresba de Ferrarova je navíc jednodušší – de Ferrara nakreslil do čtverce i kruhu postavu v jediném postoji, zatímco Leonardo použil postavu ve dvou různých postojích.
Je také prokázáno, že se Leonardo da Vinci a Giacomo Andrea de Ferrara roku 1490 sešli a byli spolu několik let blízcí přátelé a to až do roku 1499, kdy se jejich cesty rozešly. Stalo se tak v Miláně, kdy město dobyla francouzská armáda. Zatímco Leonardo z města uprchl před příchodem dobyvatelů, de Ferrara v Miláně zůstal a byl Francouzi následně oběšen, jeho tělo bylo vláčeno ulicemi a nakonec rozčtvrceno. Dílo de Ferrara tak upadlo do zapomění.
Samotná myšlenka, že lidské tělo svými proporcemi dokonale zapadá jak do kruhu, tak i do čtverce, je však mnohem starší. Slovně ji vyjádřil v 1. stol. př.n.l. římský architekt Marcus Vitruvius Pollio. Kruh byl v té době vnímán jako božský symbol. Čtverec byl naopak považován za symbol pozemskosti. Pokud proporce lidského těla zapadají do obou symbolů, pak to podle Vitruvia dokazuje, že člověk vytváří samostatný mikrokosmos a lidské tělo je miniaturou celého vesmíru.
Da Vinci tedy není ani autorem myšlenky Vitruvia a dokonce ani jejím první výtvarným zpracovatel. Ke své kresbě se s největší pravděpodobností inspiroval od přítele, sám však na ní ještě podstatně zapracoval a teprve jeho dílo se stalo světoznámým.
Jsi 11652. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář