Navštivte zajímavou krajinu východního pobřeží Baltského moře, která v průběhu staletí patřila Řádu německých rytířů, Prusku a Polsku. Je to kraj jantaru, borovicových lesů, písečných pláží, pevných hradů a historických měst.

hrad Malbork; Autor: DerHexer; derivate work: Carschten – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0,

Vydejte se na polské pobřeží Baltského moře, do kraje nevšedních přírodních krás a kulturních a historických památek. Naše putování začne na hradě Malborku. Hrad Malbork ležící na řece Nogat, byl v letech 1309 – 1466 hlavním sídlem Řádu německých rytířů. Je to největší gotická pevnost v Evropě, skutečný klenot cihlové gotiky. Hrad byl za druhé světové války značně poškozen, ale v sedmdesátých letech 20. století byl zrekonstruován podle starých nákresů a plánů a je právem zapsán do světového dědictví UNESCO.

Hrad z 13. století tvoří dvě příkopem oddělené části, chráněné společným vodním příkopem. V horním hradě jsou společenské a obytné místnosti, jídelny a ložnice německých rytířů a hradní kostel Panny Marie. Ve středním areálu se nachází působivý palác velmistra německých rytířů a na hradě je i mohutná obranná věž. Hrad, který bývá nazývaný taky Marienburg, je obehnaný hradbami s baštami. Na hradě jsou umístěny bohaté historické sbírky a taky pozoruhodná kolekce jantaru. Severozápadně od hradu se nachází město Malbork s pěknou radnicí a s kostelem sv. Jana.

Z Malborku pojedete do starého hanzovního města Elblagu ležícího na řece Elbling. Právě řeka Elbling spojuje město s gdaňským přístavem na Baltském moři, což umožňovalo ve středověku vývoz obilí a dřeva a právě díky tomuto obchodu město bohatlo. Ve městě se zachovaly honosné měšťanské domy, gotický dominikánský kostel a klášter, kostel sv. Mikuláše a zbytky hradu německých rytířů. Elblagský kanál je světově významnou technickou památkou, spojující jezera v okolí města s řekou Vislou.

Další cesta vede podél Viselského zálivu směrem na Frombork. Cesta na dohled Baltského moře vede v překvapivě proměnlivém prostředí. Nejdříve stoupá na výšiny u Suchacze, pak následují lesní úseky a silnice zase klesá k zálivu. Daleko v moři je možno zahlédnout zeleň poloostrova Viselské kosy. V městečku Tolkmicku najdete proslulou pláž s velmi jemným bělounkým pískem a s malým přístavem pro plachetnice.

Zanedlouho přijedete do města Fromborku. V tomto městě v první polovině 16. století dlouhá léta žil, pracoval a prováděl svá astronomická pozorování Mikuláš Koperník. Na návrší nad městem stojí působivá gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Ondřeje, která je místem posledního odpočinku Mikuláše Koperníka.

Poblíže katedrály se nachází zajímavé muzeum připomínající Mikuláše Koperníka a gotická věž, z které slavný astronom prováděl svá astronomická pozorování. Najdete zde taky přístav osobní dopravy, přístav pro jachty a rybářský přístav v malebné zátoce Baltského moře.

Jsi 4785. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail