Budapešť je jediným velkoměstem na světě, ve kterém je více než stovka termálních pramenů a studní. Je zde celkem 123 teplých a horkých termálních pramenů o teplotě vody 26 až 76 stupňů celsia.

Termální lázně zde mají dlouhou tradici. Již v 1. století n. l. zde stával římský vojenský tábor a o něco později taky prosperující římské město Aquincum, ve kterém byly vybudovány první termální lázně. Zříceniny tohoto římského města můžete dodnes obdivovat ve Starém Budíně. Termální lázně byly na území dnešního města taky ve středověku a v období turecké nadvlády zde byly postaveny turecké termální lázně. Taky dnes je v Budapešti celá řada termálních lázní, nejznámější z nich jsou lázně Gellért, Szechnéyi, Király, Lukács a Rudas.

Termální lázně Gellért se nacházejí na nábřeží Dunaje. Zdejší léčivé prameny byly proslulé už ve středověku. Lázně jou vyzdobeny v antickém stylu, najdete zde mozaiky, sochy a prosklené plochy.

Budova Széchenyiho termálních lázní v Budapešti; Autor: me – my own hard work, CC BY 3.0,

Termální lázně Szechnéyi jsou jedny z největších termálních lázní v Evropě. Je zde celkem 15 bazénů s termální vodou, z toho tři venkovní bazény. Lázně se nacházejí přímo v centru Budapešti, nedaleko náměstí Hrdinů.

Turecké termální lázně Király byly postaveny za turecké nadvlády v 16. století a ve svém areálu nemají žádný termální pramen. Termální voda je přiváděná do těchto lázní z jiné části Budapešti.

Termální lázně Lukács stojí v krásném parku na nábřeží Dunaje. Zdejší léčivé prameny jsou využívány již od středověku. Lázně Lukács jsou moderním lázeňským zařízením s vířivkami a masážními tryskami.

Termální lázně Rudas byly vybudovány za turecké nadvlády a je zde několik bazénů. Lázně Rudas jsou známé svou léčivou vodou, kterou můžete pít přímo v lázních.

Aquaworld Budapešť, s termální vodou, patří mezi největší akvaparky ve střední Evropě. Nachází se na severu Budapešti a měli by ho navštívit zejména turisté s dětmi a užít si zde vodních radovánek. Najdete zde takřka dvacet bazénů s tobogány, skluzavkami, vířivkami a mnoha dalšími vodními

atrakcemi.

Jsi 8147. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail